Komisyon, asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması için görüş belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zamlı asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak açıkladı... Asgari ücretten vergi kalktı...

Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret zammı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere yaptığı toplantının ardından Beştepe'ye çıktı. Toplantıdan çıkan karar doğrultusunda yeni asgari ücret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Zamlı asgari ücret 4 bin 250 lira oldu... İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları...

Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde Çalışma Bakanlığı'na görüş bildirdi...

Gerek işçi gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı anlayış içinde, özveriyle süreci işlettiler. Bu alışılmış yaklaşım değildir. İlk defa oluyor. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum.

Asgari ücret 4 bin 250 lira olacak...

Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da yükselmektedir.

Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye büyüdükçe, bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaktır.

- Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan, işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı. 

- Geçmişte dolar şuydu, hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir gibi yaklaşımlar bu ülkenin şu anki çalışan işveren istismarından başka bir şey değildir.

Asgari ücretten vergi kalktı..

- Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası'nın olduğu ülkede dolarla mı çalışıyordunuz bu insanları?

- Asgari ücretin işveren üzerindeki yükünü de azaltıyoruz. Asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerindeki her işçi için 450 liralık yükü kaldırdık.

Türk İş ve TİSK'ten ilk açıklama geldi: Beklenti yakalandı sayılır

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Türk İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Kamuoyunun beklentisi yakalandı sayılır" ifadelerini kullandı. 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise, "Kararımızı aldık ve sayın bakanımıza aktardık" dedi.

para 9