Her yıl araç sahipleri, motorlu taşıtlar vergisi kapsamında ödemelerini gerçekleştiriyor. 2022 yılına ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödemeleri için araç sahiplerine tanınan sürede artık sona geliniyor. 2022 motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödemeleri için tanınan süre, 1 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Yapılan açıklamalara göre MtV ödemeleri, GİB’in resmi internet sayfası üzerinden, “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulaması aracılığıyla veya GİBMOBİL uygulaması ile akıllı telefonlar üzerinden yapılabilecek. Araç sahiplerinin cezai yaptırıma maruz kalmamaları için motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksitini 1 Ağustos 2022’den önce yapması gerekiyor. İşte detaylar…

Yalova'daki deprem tedirgin etti Yalova'daki deprem tedirgin etti

NEREDEN ÖDEME YAPILABİLİR?

Türkiye’de milyonlarca araç sahibini ilgilendiren açıklama geldi. MTV ödemeleri GİB’in internet sitesindeki “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulaması üzerinden ya da mobil uygulama olan GİBMOBİL uygulaması üzerinden ödenebilecek. Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları veya yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile MTV ödemeleri gerçekleştirilebilecek. Diğer taraftan isteyenler MTV ödemelerini anlaşmalı bankaların şubelerinden ya da PTT işyerlerinden ve tüm vergi dairelerinden yapabilecek.

MTV ÖDEMELERİNDE SON TARİH: 1 AĞUSTOS

Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 olarak belirlendi. Normal şartlar altında son ödeme günü 31 Temmuz 2022 olarak belirlenmişti ancak bu tarih resmi tatil gününe denk geldiği için MTV ödemelerinde son gün 1 Ağustos olarak belirlendi. MTV ödemelerinde mükellef olanlar, İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesi üzerinde “Hızlı Ödeme” bölümüne şifre ile giriş yapmadan önce “MTV Ödeme” alanında sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini kullanarak da borçlarını görüntüleyip ödeme yapabilecek. MTV ödemesini son tarihe kadar gerçekleştirmeyenler hakkında cezai işlemler uygulanabilir.