Asgari Ücnet Tespit Komisylonu'nun 3. toplantısı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari, ücrette salı günü uzlaşmanın sağlanacağına inanıyorum" dedi. Asgari ücret zammının kaç para olacağıyla ilgili masada 4 senaryo var.

İşte o senaryolar...

Milyonlarca çalışan yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak kararı bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Asgari ücrette Salı günü hem çalışanları hem de işverenleri memnun edecek uzlaşmanın sağlanacağına inanıyorum" dedi. Beklentiler arttı. Peki asgari ücret kaç lira olacak?

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları, TÜİK temsilcilerinden istenen ilave verilerin görüşüleceği toplantıda, işçi ve işveren tarafı rakamlar üzerinden pazarlık edecek. Bugüne kadar asgari ücrette 4 senaryo ön plana çıkıyor.

İşte asgari ücrette konuşulan o 4 senaryo...

Asgari ücret kaç lira olacak?

Net asgari ücret 8 bin lira (brüt 9 bin 412 lira) olursa işverene maliyeti de 11 bin 59 lira,
Net asgari ücret 8 bin 250 lira (brüt 9 bin 706 lira) olursa işverene maliyeti 11 bin 404 lira,

Net asgari ücret 8500 lira (brüt 10 bin lira) işverene maliyeti 11 bin 750 lira olacak.

Asgari ücretin 8 bin 750 liraya çıkarılması durumunda brüt 10 bin 294 lira olup maliyeti de 12 bin 95 liraya yükselecek.

Gelir vergisi indirimi de masada

Türk-İş, pazarlığın açlık sınırı 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını istiyor. Bunun yanında, refah payı ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını talep ediyor. Gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması da Türk-İş'in pazarlık masasına taşıdığı konular arasında bulunuyor.

Patronlar ne teklif ediyor?

TİSK ise asgari ücrete dair rakam paylaşmamakla birlikte, temel olarak işçilerin ve işverenlerin gözetildiği dengeli bir asgari ücretten yana tutum sergiliyor. Yeni asgari ücret rakamında, istihdamın korunmasını, yeni istihdam yaratılmasını ve işletmelerin rekabet gücünün dikkate alınmasını isteyen TİSK, asgari ücret işveren desteğinin 2023'te de sürdürülmesini talep ediyor.

Asgari ücrete ara zam olacak mı? Bakan Bilgin açıkladı... Asgari ücrete ara zam olacak mı? Bakan Bilgin açıkladı...

Part-time çalışana da istisna

Yarı zamanlı çalışanlara ücret ödemeleri, yeni işe başlayan ve işten ayrılan hizmet erbabına saat, gün sayısı dikkate alınarak verilen ücrete de istisna tam olarak uygulanacak. Eksik günü olanlar, part-time çalışanlar da vergi istisnasından yararlanacak. Vergi istisnası prim gününe oranlanarak uygulanacak. Vergi istisnası birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.