Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak açıklandı. Ancak Kurban Bayramı özel sektörde 4 gün olarak hesaplanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayramdan önce yaptığı açıklamalarında bayram tatilinin 15 Temmuz ile birleştirilerek 9 gün olduğunu duyurmuştu. Bu noktada kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin bayram tatili 9 gün olacak. Özel sektör çalışanları ise 4 günlük bayram izninin ardından normal mesaisine devam edecek. Özel sektörde bazı kurumlar bayram boyunca açık kalıyor ve personel çalıştırmaya devam ediyor. Bundan dolayı izinli olmasına rağmen çalışan personellere de ek ödeme yapılıyor.

İKİ KATI ÜCRET ÖDENECEK

Özel iş yerlerinde çalışan ve bayramda tatil olmasına rağmen çalışmaya devam eden işçilerin günlük ücreti iki kat olarak hesaplanıyor. Bu noktada günlük mesai ücreti iki ile çarpılarak çalışılan gün sayısı kadar ödeme yapılacak.

Ukrayna'dan bu sabah iki tahıl gemisi daha yola çıktı Ukrayna'dan bu sabah iki tahıl gemisi daha yola çıktı

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Kurban Bayramında izinli olmasına rağmen 4 gün çalışan bir işçi ek ödeme alacak. Buna göre asgari ücret 5.500 TL ÷ 30= 183. 3 TL günlük ücret ortaya çıkıyor. Bayramda izinli olmasına rağmen çalışanlara da iki katı günlük ücret ödeneceğinden çalışanların  günlük ücreti sadece bayram için 366.6 TL oluyor. Dört gün çalışan personel ise toplamda 1.466 TL para alacak.

Konu ile ilgili olarak Kurban Bayramı 9 Temmuz’da başladı. Bu tarihten itibaren resmi tatil olduğu için hiçbir işçi çalıştırılmaması, çalıştırıldığı durumda ek mesai ücreti almasının zorunlu olduğu vurgulandı. Bu noktada çalışanların günlük mesai ücreti iki katı olacak.

HESAPLARA YATACAK

Ayrıca arife gününde de tam olarak çalışan asgari ücretli bir işçi yarım günlük ilave alacak. Söz konusu ek yani iki kat günlük ücret çalışanlara patronları tarafından ödenecek. Her ayın 1’inde maaş alan bir personel 1 Ağustos’ta maaşını 1.466 TL fazla almış olacak.