Almanya'da saatlik asgari ücret, 10,45 eurodan 12 euroya yükseltildi. Alman Federal Meclisi, saatlik asgari ücretin 12 euroya çıkarılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Böylece Başbakan Olaf Scholz'un seçim kampanyası sırasında vermiş olduğu vaat yerine getirildi. 

Amber Heard Johnny Depp ile uğraşmaya devam ediyor! Amber Heard Johnny Depp ile uğraşmaya devam ediyor!

Yaklaşık yüzde 15'lik artış 1 Ekim'de yürürlüğe girecek. Hükümet, ülke genelinde halihazırda 45 milyon aktif çalışanın içinde yaklaşık 6,2 milyon kişinin saatte 12 eurodan daha az bir ücretle çalıştığını belirtiyor. 

Yeni yasa gereğince asgari ücret 1 Temmuz'da 8,82 eurodan 10,45 euroya, ikinci aşamada, yeni bir artışla, 1 Ekim'de 12 euroya çıkacak. 

Federal Meclis'teki oylamada tasarı, iktidardaki merkez sol koalisyonun milletvekillerinin yanı sıra aşırı sol Linke Partisi'nin de desteğiyle ezici çoğunlukla geçti. 

Oylamada muhafazakar CDU ile aşırı sağ AfD çekimser kaldı.

Söz konusu adımı 'çok çalışanların emeğine saygı meselesi' olarak nitelendiren Çalışma Bakanı Hubertus Heil, oylama sonrası yaptığı açıklamada, bu durumun düşük ücretliler için "hayatlarının en büyük maaş artışı" anlamına geleceğini dile getirdi.

Kaynak: Euronews