Asgari ücrette son dakika gelişmesi yaşandı. AK Parti asgari ücrette resmen rakam telaffuz etti. Peki, 2023 asgari ücret kaç TL olacak? Asgari ücretin 7 bin 500 TL ve üzerinde olması gündeme bomba gibi düştü. İşte yapılan açıklama ve detaylar...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Asgari ücrette enflasyon farklarını ilave ederek, kimsenin beklemediği bir rakam olacağını ifade ederek, “İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir” dedi.

Rekabet Kurulu kırmızı et sektörüne inceleme başlattı Rekabet Kurulu kırmızı et sektörüne inceleme başlattı

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

2023 yılına hızla gidilirken, AK Parti’nin sahada olduğunu ifade eden Demiröz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“AK Parti milletin içinden çıkan, millet tarafından kurulan ve milletle birlikte bu ülkeyi idare eden bir parti. 12 milyon üyesi olan ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan AK Parti 20 yıldan beri bu ülkeyi başarıyla yönetmiştir. Her türlü sıkıntılara rağmen, engellemelere rağmen, yurt içinden ve yurt dışından yapılan siyasi baskılara rağmen Türkiye 20 yılda 3 kattan fazla büyüdü. Son 2 yılda pandemi ve daha sonra savaş nedeniyle bütün dünyanın içine girdiği ekonomik sıkıntılar diğer problemlerle birlikte ülkemiz bundan etkilendi. Ama bu sıkıntıları giderecek olan yine AK Parti. Kollarımızı sıvadık yılbaşından beri özellikle alt gelir grubunda olan insanlarımıza dair eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Alt gelir grubundaki kardeşlerimizin gelirlerini yükselterek Türkiye 2022’de birinci çeyrekte 7.3, ikinci çeyrekte 7.6 büyüyen dünyanın ikincisi olan Türkiye’yi bir an önce ekonomik sıkıntılardan arındırmak ve önceki dönemde dünyada yaşanabilir ülkeler arasında 10. sırada olan ülkemizi daha yukarı taşıyacağız” dedi.

EKONOMİK SORUNLAR HIZLA ÇÖZÜLÜYOR

Meclis açıldı. Yaz aylarında sahada aldığımız notlarla ilgili eksikliklerle ilgili kanunlar hazırlanacak. Yakın zamanda TBMM’de yasalar süratle çıkarılacak. Türkiye ekonomisi büyüyor. Asgari ücret tekrar ikinci dönemdeki enflasyon farklarını ilave ederek rakam belirtmeyeceğim ama herkesin beklemediğinin üzerinde bir rakam çıkacak. Biz bunu yaparken her zaman alt gelir gruplarını düşünerek yaptık. Türkiye’yi makro olarak büyüttük. Bundan sonra mikro düzeyde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bürokrasideki bazı sıkıntılar önümüzdeki yıla kadar tamamlanacak. 2023’te 4 trilyon 600 milyar liranın üzerinde bir bütçe hazırlıyoruz. Bu Türkiye tarihinin en büyük bütçesi. Bu bütçeyle Türkiye 2023’te yapılacak seçimleri ve yatırımları kapsayacak olan bu bütçe özellikle alt gelir gruplarını rahatlatacak” diye konuştu.

“Türkiye artık üzerinde oyun oynanacak bir ülke olmaktan çıkmıştır ve Türkiye masada oyun kuran ülke haline gelmiştir” diyen Demiröz, “Dünya coğrafyasında son yıllardaki gelişmeleri hepiniz takip ediyorsunuz. Ülkemizin saygınlığının nereden nereye geldiğini, 100 milyon dolar istediğimiz yıllardan bugün hangi döneme geldiğimizi ve ‘gelecek yüzyıl Türkiye yılı olacak’ diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Onun liderliğinde ülkemiz dünyadaki saygınlığını çok çok daha ileri götürüyor. Rusya-Ukrayna savaşında herkes bir tarafı tutarken Türkiye yürüttüğü politikayla savaşı önleyecek, barışı sağlayacak hareketlerde bulundu. Onu da başardı. Gıda sıkıntısını gidermek için anlaşmalarda her ülkeyi de masaya oturttu ve Birleşmiş Milletlerin gözü önünde bunu sağladı. Esirlerle ilgili her iki tarafta yakalanan esir değişimiyle ilgili mübadeleyi sağladı. Şimdi inşallah bu barışı da Türkiye sağlayacak ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan sağlayacak. Dün akşam televizyonlarda izlediniz. Avrupa Siyasi Topluluğu Toplantıları vardı ve orada Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’daki başkanlarla olan diyaloglarını seyrettik. Türkiye artık üzerinde oyun oynanacak bir ülke olmaktan çıkmıştır ve Türkiye masada oyun kuran ülke haline gelmiştir. Artık dünyadaki ve bölgemizdeki bütün kararlarda Türkiye’nin mutlaka bilgisi alınacak onun görüşü alınacak ve ona göre karar verilecektir. Geçtiğimiz hafta sonu Hollanda’ya gitmiştik. Orayı da izledik. Ekonomik olarak siyasi olarak. İnanın ülkemizin durumu çok çok daha iyi. Her yönden iyi. Onlar da çok sıkıntıda. Milli gelirleri yüksek. Onun için yaşanabilir bir ülke olan Türkiye, satın alma parametresiyle dünyanın 10. Ülkesi. Yani gelirimize göre dünyada en iyi yaşanabilecek 10. ülke. Hamdolsun sıkıntılarımız yok değil mi var. Ama bugün her kişinin istediği şeyi sahada, pazarda bulabilme imkanı var. Avrupa bunu kaybetti. Kışa giriyoruz hepsi telaşta. Bu yılın sıkıntısı doğalgaz ve yakıt sıkıntısı. Ama Türkiye bu krizi öyle bir noktada durarak aştı ki inşallah biz bu sıkıntılardan zarar görmeyeceğiz. Dün bile enerji bakanlığımız Azeri gazının 2 katına çıkarılmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

7 BİN 500 TL SEVİYELERİNDE OLABİLİR, ANCAK HENÜZ KONUŞULMADI

Bir gazetecinin asgari ücretle ilgili sorusuna ise Demiröz, “İşverenlerimize, KOSGEB ve diğer bütün küçük esnafımıza çeşitli destekler veriyoruz. Öncelikle asgari ücretten başlayım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok. Asgari ücret özel sektörle ilgili hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam tespit edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. Dediğimi gibi henüz konuşulan bir durum yok. Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak. Çok yakın zamanda Kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek” dedi.

EYT’lilere yönelik yapılan çalışmalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Demiröz, “EYT diye bir cümle yok mevzuatta. Sadece yaş nedeniyle emekli olamayanlar var. 1999 yılında AK Parti’den önce Yaşar Okuyan döneminde çıkan bir yasa var. Herkes AK Parti çıkardı diye biliyor ama emeklilikte yaş nedeniyle emekli olamayanların 1999 yılında çıktı. Normal emekli sandıkları bütçeden aridir. Bütçeyle birlikte anılmaz. Çalışanlar o paraya prim öder ve bu sandıktan da emeklilere ödenir. Dünyada 4 çalışanın parası 1 emekliye verilir. Bizim ülkemizde maalesef o kadar erken yaşta emeklilik olmuş ki kadınlar 38, erkeklerde 43. Yani yeni işe başlama çağında insanlar emekli olmuş. 1970’li yıllarda rahmetli Süleyman Demirel bir yasa çıktı oy için o yasayı bozdu. 1990’lı rahmetli Turgut Özal bir yasa çıkardı yine bozuldu. Eğer o yasalar bozulmasaydı bugün sosyal güvenlik sistemimiz rayına oturacaktı. Ama maalesef bunlar bozulunca biz 1,8 kişinin yatırdığı parayı 1 kişiye vermek zorunda kaldık. Bir müddet emekli yapmadık. Şuanda 38 milyon çalışanımız, 13 milyon emeklimiz var. Türkiye 4-5 sene sabretseydi bu sistem kendi kendini çevirecekti. Ancak sabredemedik. Biraz çok talep olunca, Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, milletvekillerimiz tarafından yasanın çıkarılması ve ortak bir akılla emekliliğin sağlanması gündeme geldi. Çalışmalar yapıldı. Son şekilde bakanımızın açıklamasıyla verilmiş durumda. Onun şartlarını kanun teklifi geldikten sonra konuşmakta fayda var. Türkiye’de SGK’ya bütçeden 780 milyar lira destek veriliyor. Bizim kara deliğimiz bu. Almanya bunu gördü. Sistemi oturttu. Biz yıllarca siyasi nedenler nedeniyle biz bu işi oturtamadık. İyi bir uzlaşmayla 4,5 milyon insanımızı, isteyenleri emekli edeceğiz” dedi.