İngiltere'den Muhammed el-Dayf'e seyahat yasağı İngiltere'den Muhammed el-Dayf'e seyahat yasağı

Hamas'ın İsrail'de sivillere yönelik yaptığı katliam sonrası İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da ilk açıklamasında “Artık bir savaşın içindeyiz” derken İsrail'in Hamas'a vereceği yanıtın çok sert olacağını söylemişti.

Son günlerde yaşananlar da Baba Vanga’nın “büyük Müslüman savaşı” öngörüsünü yeniden gündeme getirdi. Aslında İsrail ile Hamas’ın 2007’den bu yana gerilimli bir ilişkiye sahip olması, Baba Vanga’nın kehanetlerini bu kadar endişe verici kılıyor.

baba vanga-1

İsrail’de yaşananlar ünlü kâhinin, Avrupa ile “büyük Müslüman savaşı” hakkındaki kehanetlerini akıllara getiriyor. Vanga’nın “büyük Müslüman savaşı” ile ilgili kehaneti, Avrupa işgal edilerek 2043 yılında Müslüman halifeliğinin kurulmasıyla sonuçlanıyor.

Ancak Vanga’nın tahminlerinin kesinliği oldukça tartışılıyor, hatta bazıları Vanga’nın böyle kehanetleri olmadığını, çeşitli yorumlarla bu kehanetlerin ortaya çıktığını belirtiyor.

BABA VANGA KİMDİR?

Baba Vanga, gerçek adıyla Vangelia Pandeva Gushterova (31 Ocak 1911 - 11 Ağustos 1996), Bulgaristan doğumlu bir kehanetçi ve paranormal fenomenlere inananlar arasında popüler bir figürdür. Baba Vanga'nın yaşamı ve kehanetleri, özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru, dünya çapında büyük ilgi gördü.

Baba Vanga, 1930'larda bir fırtına sonucu görme ve işitme yetisini kaybetti. Ardından, iddia edilen paranormal yetenekleri ortaya çıktı. Vanga, çeşitli insanların gelecekteki olaylarını ve kişisel bilgilerini, düşmanlarını ve kayıp nesneleri bulma yeteneği olduğunu iddia etti. Ona gelen binlerce insanın, kehanetlerinden faydalanmak için ziyaret ettiği ve bu nedenle birçok insan için bir danışman ve rehber haline geldiği söylenir.

Baba Vanga'nın en bilinen kehanetlerinden biri, 11 Eylül 2001 tarihindeki terörist saldırıları önceden tahmin ettiği iddiasıdır. Ancak bu ve diğer kehanetleri, sık sık yorumlamalar ve tartışmalar konusu olmuştur. Bazı insanlar, onun gerçek bir medyum olduğuna inanırken, diğerleri kehanetlerinin tesadüfen doğru olduğunu veya sonradan değiştirildiğini iddia eder.

Baba Vanga, 1996 yılında öldü, ancak kehanetleri hala ilgi çekiyor ve birçok kişi tarafından araştırılıyor. Ancak, onun kehanetlerinin bilimsel bir temeli olmadığı ve büyük ölçüde spekülasyonlara dayandığı unutulmamalıdır.