Tüm dünya Japonya’dan gelen bir son dakika haberi ile sarsıldı. Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Nara kentinde katılmış olduğu bir etkinlikte konuşma yaparken göğsünden vuruldu. Acilen hastaneye kaldırılan eski başbakanın durumunun çok ciddi olduğu aktarıldı. Konuşma sırasında pompa tüfekle ateş eden saldırgan ise ekipler tarafından yakalandı.

Olay Japonya Devlet Televizyonu NHK tarafından aktarıldı. İddiaya göre Şinzo Abe, kentte Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek vermek için açık havada konuşma yapıyordu. Konuşma yaptığı sırada bir saldırgan tarafından göğsünden pompalı tüfekle vuruldu.

DURUMU ÇOK CİDDİ

Kanlar içerisinde yerde kalan eski başbakan hemen çevredekiler tarafından hastaneye kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan başbakanın durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Aktarılan bir diğer bilgiye göre 40 yaşlarında olduğu belirtilen saldırgan kısa süre içerisinde ekipler tarafından yakalandı.

Magnum dizisinin ünlü oyuncusu hayatını kaybetti Magnum dizisinin ünlü oyuncusu hayatını kaybetti

Şinzo Abe saldıran kişi

ŞİNZO ABE KİMDİR?

Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon başbakanı Abe, parlamenter Kan Abe’nın torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe’nin oğlu. Nagata’da doğan Abe, Seikei Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD’ye Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979’da Abe, Kobe Steel’da çalışmaya başladı. 1982’de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı.

9 Eylül 2007’de, Afganistan’da görev yapan Japon Deniz Kuvvetleri personelini geri çekme planını askıya aldı. 12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti. Shinzo Abe, 478 oyun 328’ini alarak ikinci kez başbakan oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. başbakan oldu. 26 Aralık 2012’de göreve başladı. 28 Ağustos 2020’de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu ve 16 Eylül 2020’de görevi devretti.