Buna göre Zevahiri, Kabil’in zengin mahallesindeki evinin balkonunda otururken İHA’dan atılan bıçaklı füzeyle öldürüldü. ABD Başkanı Biden, ‘Adalet yerini buldu’ dedi.

ABD, terör örgütü El Kaide lideri Eymen Ez-Zevahiri’yi Afganistan’ın başkenti Kabil’deki evinde hava saldırısıyla öldürdü. 31 Temmuz sabahı, güneşin doğmasından bir saat sonra gerçekleşen saldırı, ABD’nin 2011’de Usame bin Ladin’i öldürmesinden bu yana El Kaide’ye yönelik en büyük operasyonu oldu. Zevahiri’nin, 3 bin kişinin öldüğü 11 Eylül 2001 terör saldırılarının arkasındaki isim olduğu ve örgütün o dönemki lideri Bin Ladin’in kişisel doktoru olduğu sanılıyor. İşte adım adım operasyona giden süreç:

BIDEN’A MAKET İLE TARİF

ABD’li istihbarat yetkilileri, yirmi yıldır peşinde oldukları Zevahiri’nin yerine bulduklarına dair bilgiyi, Başkan Joe Biden’a 1 Temmuz’da verdi. İstihbarata dair detaylı bilgi talep eden Biden için Zevahiri’nin kaldığı evin bir maketi hazırlanarak, operasyonun nasıl ilerleyeceği kendisine anlatıldı.

terör örgütü El Kaide'nin lideri Eymen el Zevahiri'yi Afganistan'da silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle öldürdü. Dünya, Zevahiri'nin öldürüldüğünü gece yarısı 00.27'de Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının 'acil' koduyla geçtiği haberle öğrendi.

AP, ABD'nin hedef aldığı ismin dünyanın en çok aranan teröristleri listesinde ilk sırada yer alan Eymen el Zevahiri olduğunu duyurdu.

Beyaz Saray, Pazartesi akşamı Afganistan'da başarılı bir anti-terör operasyonu gerçekleştirildiğini ve Başkan Joe Biden'ın kameraların karşısına geçeceğini açıkladı. Yerel saatle 19.30'da basın toplantısı düzenleyen ABD liderinin açıklamalarını, tüm televizyonlar canlı yayınla ekrana getirdi. Joe Biden, "Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok" deyip ekledi:

"Başkan Bush, Obama ve Trump dönemlerinde bıkıp usanmadan Zevahiri’yi aradıktan sonra, istihbarat ekibimiz bu yılın başlarında Zevahiri’nin yerini tespit etti. Aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmek için Kabil'in merkezine taşınmıştı. Bu görev dikkatle planlandı, diğer sivillere zarar verme riskini titizlikle en aza indirdi ve bir hafta önce, koşulların uygun olduğu söylendikten sonra, onun işini bitirmek için son onayı verdim ve görev başarılı oldu."

AP, Afganistan'daki drone saldırısının Pazar günü öğleden sonra başkent Kabil'de düzenlendiğini belirtiyor. AP'ye göre, Beyaz Saray öldürülen kişinin Zevahiri olduğu doğrulanıncaya kadar bir açıklamada yapmadı.

AP, silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısının CIA tarafından gerçekleştirildiğini ve sahadaki bir Amerikan ekibinin de destek verdiğini aktarıyor.

BALKONDA VURULDU!

11 Eylül saldırılarını planlayan ve koordine eden El Kaide beyni olarak bilinen terör liderinin yeri, altı ay önce belirlendi.

AP'ye konuşan üst düzey istihbarat yetkilisine göre, El Kaide lideri Zevahiri'nin öldürüldüğü ev üst düzey Taleban lideri Siracedden Hakkani'nin danışmanlarından birine ait.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ise, Zevahiri'nin Kabil'de bir evin balkonunda drone'dan fırlatılan füzeyle hedef alındığını söyledi.

8 KM MENZİLLİ CEHENNEM ATEŞİ!

Başkent Kabil'in merkezindeki Şerpur semtinde vurulan evin ilk fotoğrafları yayınlandı. CIA'in drone'undan, tıpkı Haziran ayı sonunda Suriye'de Hurras el Din örgütünün lideri Ebu Hamza el Yemeni'nin vurulduğu iki füze ateşlendi. Söz konusu Hellfire (Cehennem ateşi) adlı füzenin menzili sekiz kilometre.

EN SON NİSAN AYINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Ölümüyle ilgili çok sayıda söylentinin yıllardır tekrarlandığı Eymen el Zevahiri, son olarak Nisan ayında yayınlanan bir videoda görünmüştü. Söz konusu görüntü, El Kaide liderinin hayatta olduğunun ilk kanıtıydı.

TALİBAN SALDIRIYI DOĞRULADI

New York Times gazetesi, Ağustos 2021'de Afganistan'dan çekilen ABD'nin ilk kez bir saldırı düzenlediğini hatırlatıyor.

Afganistan'da iktidarı elinde bulunduran Taliban yönetimi bir hava saldırısını doğruladı ancak Zevahiri ya da diğer ölümlere ilişkin bir bilgi vermedi. Saldırıyı güçlü bir şekilde kınayan Taliban, drone'dan ateşlenen füzenin Afganistan'dan Amerikan güçlerinin çekilmesini sağlayan anlaşmaya aykırı olduğunu savundu.

KÜÇÜK BİR EVDE SAKLANIYORDU

El Kaide liderinin öldürülmesi, beklendiği gibi dünya medyası tarafından manşetten veriliyor. New York Times, 'ABD drone saldırısı El Kaide'nin başı Eymen el Zevahiri'yi öldürdü' derken, Washington Post 'Usame bin Ladin'in varisi' tanımlamasını yaptı.

BBC, 'ABD El Kaide liderini drone saldırısıyla öldürdü' başlığını tercih etti, Al Jazeera 'Zevahiri: Kahire'deki klinikten El Kaide liderliğine' başlıklı bir biyografiye yer verdi.

CNN International 'Joe Biden ve ekibi dünyanın en çok aranan teröristini öldürmeye nasıl karar verdi?' başlıklı haberinde Beyaz Saray'daki Durum Odası'nda yaşananların ayrıntılarını aktardı.

İsrail'de sokaklar karıştı! Protestocular yolları kapadı İsrail'de sokaklar karıştı! Protestocular yolları kapadı

The Wall Street Journal gazetesi, Eymen el Zevahiri'nin Kabil'in merkezindeki küçük bir 'güvenlikli evde' saklandığını yazdı.

İngiliz The Telegraph gazetesi, Usame bin Ladin'in sağ kolunun 20 yıllık kaçışının son bulduğu yorumunu yaptı.

USAME BİN LADİN'LE TANIŞMA

CNN International, 71 yaşındaki Zevahiri'nin ABD'nin Usame bin Ladin'i ortadan kaldırmasından sonra El Kaide terör örgütününün uluslararası sembolü haline geldiğini aktarıyor.

Bin Ladin'in sağ kolu olarak tanınan Eymen el Zevahiri, Mısır'ın başkenti Kahire'de doğdu. Mısır lideri Enver Sedat'a yönelik 1981'deki suikast ve 1997'de Luksor'daki turistleri hedef alan saldırılara adı karıştı, gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

1980'lerde Mısır'ı terk etti ve ilk olarak Suudi Arabistan'a yerleşti. Ancak çok geçmeden, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgaline direnişin merkezi konumunda olan Pakistan'ın Peşaver kentini üs seçti.

O günlerde dünyanın dört bir yanından binlerce savaşçı bölgeye akın ediyordu. Zevahiri ve Usame bin Ladin de burada tanıştı. Zevahiri, bu dönemde yaralı Arap savaşçıların tedavisini üstlendi.

BİR DÖNEM AVRUPA'DA YAŞADI

1990'ların başında kısa bir süre Avrupa'da yaşadı. Ardından önce Sudan sonra da Afganistan'da tekrar Usame bin Ladin ile bir araya geldi.

1998'de Usame bin Ladin'in yayınladığı ve Amerikan hedeflerine saldırı çağrısı yapan fetvanın altında imzası olan beş kişiden biriydi. Bu tarihten itibaren de bin Ladin'in sağ kolu olarak anılır oldu.

Amerikan mahkemelerinde, 1998'de Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklere yönelik bombalı saldırılar nedeniyle gıyabında yargılandı. Bir yıl sonra ise Mısır mahkemesi tarafından bir kez daha ölüm cezasına çarptırıldı.

ASLINDA BİR GÖZ DOKTORU

Aslında bir göz cerrahı olan Zevahiri, Usame bin Ladin gibi 11 Eylül 2001'den sonra saklanmaya başladı. 2001'de ise Afganistan'ın Kandahar kentinde düzenlenen saldırıda eşi, oğlu ve iki kızının öldüğü yolunda haberler geldi.

Muhtemelen ölüme en yaklaştığı an, Amerikan ordusunun 2006'daki füze saldırısıydı. Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınlarındaki saldırıda 18 kişi öldü.

Bin Ladin'in kişisel doktoru olan Eymen el Zevahiri, El Kaide liderinin öldürülmesinin ardından örgütün başına geçti. Örgütlenme, istihbarat ve planlama gibi konulardaki üstünlüğü bilinen Zevahiri için uluslararası medya El Kaide'nin beyni tanımını yapıyordu.

ABD'nin Eymen el Zevahiri'yi ele geçirecek bir ipucu için 25 milyon dolarlık bir ödülü bulunuyordu.