Salı günü cumhurbaşkanının geri çekilme yetkisi aracılığıyla yayınlanan pakette, ek hava savunma mühimmatı, topçu ve diğer mühimmat, zırhlı araçlar, zırh önleyici silahlar ve Ukrayna'nın Rusya'ya karşı saldırısı için gerekli diğer ekipmanlar yer alıyor. Silahlar doğrudan ABD stoklarından gelecek ve kısa sürede hedeflerine ulaşacak.

AİLEDE HER ŞEY: DEMOKRAT MAXİNE WATERS, KAMPANYADAN KIZINA BİNLERCE DOLAR DAHA ÖDÜYOR

Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, "Ukrayna halkı ülkelerini Rusya'nın saldırganlığına karşı cesurca savunmaya devam ederken, Rusya Ukraynalı sivilleri öldüren ve sivil altyapıyı tahrip eden amansız ve acımasız saldırılarına devam ediyor" dedi. "Ukrayna'nın kararlı cesareti dünyaya ilham vermeye devam ediyor."

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz'ün oğlu dünyaevine girdi Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz'ün oğlu dünyaevine girdi

Rusya, Ukrayna'nın temel tahıl ihracatının ülkeyi terk etmesine izin veren ve küresel gıda kıtlığı endişelerini dile getiren bir anlaşmadan çekilme kararının ardından dikkatini geçen hafta kadar Ukrayna'nın liman kenti Odessa'ya çevirdi. Rusya, tahılın kendisine ve Ukrayna'nın liman altyapısına defalarca zarar verdi veya tahrip etti.

"Karadeniz Tahıl Girişimi'nden çekilmesinin ardından Rusya, Odessa da dahil olmak üzere Ukrayna limanlarına ve tahıl altyapısına saldırmaya devam ediyor. Rusya, kuvvetlerini Ukrayna'dan çekerek ve Ukrayna'nın şehirlerine ve halkına yönelik acımasız saldırılarını durdurarak bu savaşı istediği zaman sona erdirebilir" dedi. "Bu gerçekleşene kadar, ABD ve müttefiklerimiz ve ortaklarımız Ukrayna ile gerektiği kadar birleşik duracaklar."

İddiaya göre Ukrayna, bu hafta başlarında Moskova'da insansız hava araçları fırlattı ve Rus yetkililer durduklarını söyledi.

ABD, Rusya'nın yaklaşık 18 ay önce Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Ukrayna'ya 40 milyar dolardan fazla askeri yardım sağladı.

Kaynak: WASHİNGTON EXAMİNER