Konu üzerine ilk açıklama Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi.

Cep telefonunun hacklendiğini nasıl anlarız? Cep telefonunun hacklendiğini nasıl anlarız?

Kahramanmaraş merkez üssü olarak meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki deprem sonucu 10 farklı il derinden etkilendi. Vatandaşlar için arama kurtarma çalışmaları 8.günü ile tüm hızıyla devam ediyor. Öte yandan 35 bine yakın kişinin çalıştığı bu bölgeler için operatörlerden müjdeli haber geldi.

ORTALAMA 35 BİN PERSONEL SAHADA!

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell hat kullanıcıları 1 ay boyunca tüm görüşmelerini ücretsiz olarak yapabilecek. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın bölgeye yönelik son durumu açıklarken konuşmasında yer verdiği bu haber vatandaşlar için bir nebze olsun sevindirici oldu.

Daha sağlıklı iletişim kurabilmek adına alınan bu karar AFAD ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılması ile gerçekleşen toplantıda duyuruldu: “An itibariyle 34 bin 717 personelimiz bölgede çalışmasını sürdürüyor” açıklaması yapıldı.

HASAR TESPİT RAPORU PAYLAŞILDI!

Toplantıda özellikle Hatay bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının gittikçe yoğunlaştığı ifade edildi. “Defin işlemleri için ise çalışmalar tamamlanmak üzere. Yakınlarını kaybedenlerin acıları bu sayede bir nebze olsun dindirilmiş olacaktır” yorum yapıldı ve bir uyarıda verildi:

“Deprem bölgelerinde artçı sarsıntıların olabileceği bu nedenle hasarlı ya da yıkık durumda olan binalardan kesinlikle uzak durulması gerektiği” ifade edildi. Enkaz bölgelerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 6 bine yakın personel yalnızca bu işle ilgileniyor. Şu an için 230 bin farklı binanın çalışması tamamlanmış durumdadır.

HASARLI BİNA LİSTESİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Hasar tespit çalışmaları sonrasında 108 bin binanın ve 550 bin dairenin hasarsız şekilde depremi atlattığı ortaya çıktı. Bu süreçte az hasarlı olan bina sayısı ise 58 bini gördü. Bakanlıktan gelen açıklama ile hasarlı binaların listesi ve son durumu e-devlet üzerinden hasartespit.csb.gov.tr adresi üzerinden incelenebilecek.