Ödemelerinizi en yakın ATM’den çekebilirsiniz.

Konu ile ilgili açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı. Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında bu ay başlatılan çocuk bileşeninin ilk ödemelerinin yapıldığını müjdeledi. Konu ile ilgili ayrıntılar da belli oldu.

İflas eden FTX'den ödeme açıklaması İflas eden FTX'den ödeme açıklaması

2,5 MİLYON HANEYE ÖDEME YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklarımıza yönelik yeni desteğimizi sunmaya başladık. Çocuk Bileşeni kapsamında sosyal yardım faydalanıcısı hanelere çocuk sayısına göre aylık 350 TL – 650 TL arasında destek sağlıyoruz. Bu kapsamda destekten yararlanmaya hak kazanan 1,8 milyon hanemize toplam 776 milyon TL ilave destek sağladık. Böylece Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hem aile bileşeni hem de çocuk bileşeni ile birlikte toplam 3,2 milyar TL’yi hak sahibi olan 2,5 milyon hanemize hesaplarına yatırmış olduk.’’

FATURA DESTEK ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Bakan Yanık, açıklamasının devamında elektrik desteğinin 2019 yılından beri devam ettiğini ve bu yardıma yeni bir düzenleme yapıldığını ‘’Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanan haneleri de artık Elektrik Tüketim Desteğinden yararlandırmaya başladık. Hanelerimize 130 TL ila 260 TL arasındaki desteğimizi sunacağız. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde toplam 666 milyon TL tutarındaki Elektrik Tüketim Desteğimizi vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız’’ şeklinde ifade etti.

Kış için Doğal Gaz Tüketim Desteği ödemelerinin bu hafta başladığını ifade eden Yanık “Elektrik Tüketim Desteği’nde olduğu gibi kış dönemi öncesinde vatandaşlarımızın ısınma gideri yükünün azaltılması için Doğal Gaz Tüketim Desteği’mizde önemli düzenlemeler yaptık. Bu dönem öncesinde ilk olarak destekten yararlanma şartını esneterek, kiracı olan vatandaşlarımızı kapsama dahil ettik. Ardından, 450 TL ila 1150 TL arasında olan 2022 yılı kış dönemi için belirlenen destek tutarımızı 900 TL ila 2 bin 500 TL aralığına yükselttik. Önümüzdeki günlerde ödemelerimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

ENGELLİ AYLIKLARININ ÖDEMELERİ YAPILDI

Bakan son olarak açıklamasının devamında engelli aylıklarının ödemelerinin yapıldığını ifade ederek ‘’Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda Kasım ayında 2,1 milyar TL yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık” dedi.