Geçtiğimiz yıl Türkiye'de yayına başlayan Disney Plus platformu Aras Bulut İynemli’nin başrolünü üstlendiği Atatürk dizisini duyurmuştu. Platform 2023 yılı içerisinde dizinin yayınlanacağını açıklamıştı. Ancak geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir kararla yerli içeriklerini kaldıran platform, gelen tepkiler üzerine ise Atatürk dizisini yayınlayacağını duyurmuştu. 2023 yılı içerisinde seyirciyle buluşmaya hazırlanan diziyle ilgili tepki çeken bir karar alındı.

Dizinin Disney Plus'ta yayınlanmayacağı, Fox TV ekranlarında ve ardından ise sinemada seyirciyle buluşacağı ortaya çıktı.

Platformun, skandal kararı Ermeni lobisinin baskısıyla aldığı iddia edilirken, AK Partili Ömer Çelik'ten de tepki geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Disney Plus'ın kararına tepki göstererek "Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskısına boyun eğerek “Atatürk” dizisini yayınlamadan yayından kaldırması utanç vericidir. Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır.Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır." ifadelerini kullandı.

Yalı Çapkını dizisinin yeni sezonuna veda eden isim kim? Yalı Çapkını dizisinin yeni sezonuna veda eden isim kim?

ömer çelik