Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre, alt varyantın yeni vakaların yaklaşık %75'ini oluşturduğu Amerika'nın Kuzeydoğu'sun bazı bölgelerinde COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlar arttıkça, potansiyel bir hastalığın nasıl hafifletilebileceğine dair endişeler de artıyor.

Özellikle noel tatili ardından dalgalanma var.

Son birkaç yılda, COVID sayılarındaki tatil sonrası artış, tipik olarak büyük toplantılara bağlandı. Uzmanlar, XBB.1.5'in hastaneye yatışlardaki en son artışa ne kadar katkıda bulunabileceğinin görülmesi gerektiğini söyledi.

ABC News yazarı ve Boston Çocuk Hastanesi'nde baş inovasyon sorumlusu Dr. John Brownstein. "Bu yeni alt varyant hakkında çok az şey biliniyor, ancak bazı ön araştırmalar, önceki omikron varyantlarından daha bağışıklıktan kaçabilen ve bulaşıcı olabileceğini gösteriyor."

Cezayir’de şiddetli kar yağışı! Uçak seferleri iptal Cezayir’de şiddetli kar yağışı! Uçak seferleri iptal

kovit

Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 teknik lideri Maria Van Kerkhove Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "[XBB.1.5'in] Avrupa ve ABD'nin Kuzeydoğusundaki büyüme hızı konusunda endişeliyiz" dedi. XBB.1.5'in bu alanlarda hızla dolaşan diğer varyantların yerini aldığını da sözlerine ekledi.

Bilim adamları, alt değişkenin daha ciddi hastalığa mı yoksa COVID gibi daha olumsuz sonuçlara mı yol açtığını hala bilmiyor.

Araştırmacılar ayrıca aşıların XBB.1.5'e karşı ne kadar iyi dayanacağını da araştırıyorlar.