Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara kira yardımı yapıldığı bildirildi. Vatandaşlar bu kira yardımı için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir. Başvuru kabul edilirse de 12 ay boyunca 1.500 TL kira yardımı yapılacak.

Dar gelirli ailelere kira yardımı yapılıyor. Bakanlık kira yardımı için destek duyurusu yapıldı ve her ay kira yardımı yapılıyor. Peki bu yardım başvuruları neler? Detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Dolar ve Euro bugün ne kadar oldu? Dolar ve Euro bugün ne kadar oldu?

GEREKLİ ŞARTLAR

Kira yardımı başvurusu yapacak olan vatandaşlarda şu şartlar aranıyor:

  • Sigortalı olmamak
  • Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı almıyor olmak
  • Mal varlığına sahip olmamak
  • Gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında bulunmak
  • Düzenli bir gelire sahip olmamak

ÖDEME TUTARLARI DEĞİŞİYOR

Ayrıca illere göre kira yardımı tutarlarının değiştiği de aktarıldı. Bu noktada kira yardımı ödemeleri “İstanbul-İzmir- Ankara: 1150 TL Antalya, Adana, Bursa, Konya: 1.085 TL Mersin, Eskişehir, Sakarya, Erzurum: 995 TL Tokat, Zonguldak, Çanakkale: 905 TL Düzce, Şırnak, Yozgat: 810 TL Bolu, Bingöl: 715 TL” şeklinde oluyor.

PTT’DEN ÖDEME ALINABİLİR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları’na yapılan başvuru işlemlerinde ilk olarak başvuru yapan kişinin dar gelirli olup olmadığına bakılıyor. 12 ay boyunca ödenecek olan kira yardımı hane başına olacak şekilde ayarlanıyor. Bununla beraber destek hane bazlı olarak gerçekleştiriliyor. Başvurularını tamamlayan vatandaşlara 15 gün içinde 1.500 TL tutarındaki kira yardımı yapılıyor. Ödemelerin PTT şubelerinden alınabileceği vurgulandı.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilerek sisteme girildiğinde “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” sekmesi üzerinden başvuruların yapılabileceği aktarıldı.