Bakanlık, otoyollarda hız sınırını 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere değiştirirken otoyollarda hız sınırı yükseltildi.

Atatürk'e hakaret eden Fatih Tezcan,cezaevine giriyor! Atatürk'e hakaret eden Fatih Tezcan,cezaevine giriyor!

DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Otoyollarda hız sınırı yükseltildi. Hız sınırları Edirne’den Şanlıurfaya kadar uzunan otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarıldığı belirtildi. Ayrıca 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle birlikte hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapıldığı bildirildi.

13 KM’YE KADAR ÇIKTI

Konu ile ilgili olarak Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s’ye çıktı.

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıktığı vurgulandı.

1 TEMMUZ’DA BAŞLADI

Yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltileceği belirtilerek 1 Temmuz’da başlayan uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam edildiği aktarıldı.

1.823 TL ÖDENECEK

Radar cezası hız sınırını aşan sürücülere uygulanır. Radar (hız sınırı) trafik güvenliğini sağlayan önemli kurallardan biridir. Maksimum hız sınırını aşanlara trafik kuralları gereğince ceza kesiliyor. 2022 yılında radar cezası 1823 TL’ye kadar çıkıyor. Yani sınıra uymayan sürücüler 1.823 TL’ye kadar para cezası ödeyecek.