Kararın kendi özel jetinin ‘suikast koordinatlarını’ yayınladığı için alındığını belirten Musk, ‘Aynısı kendilerine yapılsa, Biden demokrasinin sonundan bahsederdi.’ dedi.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından Twitter, Elon Musk’ın uçağının konumunu rızası olmadan paylaşan Amerikan medya devlerine mensup gazetecilerin hesaplarını dondurdu. Engellemenin, sosyal medya şirketinin yakın zamanda aldığı, bir kişinin mevcut konumunu izni olmadan paylaşmayı yasaklama kararıyla ilgili olduğu ileri sürüldü. Hesapları askıya alınan kurumlar arasında The New York Times, Washington Post, Voice of America (Amerika’nın Sesi) ve CNN gibi ABD müesses nizamının önde gelen medya kuruluşları yer alıyor.

BUNLAR SUİKAST KOORDİNATLARI

Dünyanın en zengin iş insanlarından Elon Musk, kişisel uçağını takip eden ElonJet sitesinin bağlantısını paylaşan gazetecilerin Twitter hesaplarını geçici olarak askıya alma kararını savundu. Önceki gün bir dizi tweet atan Musk, gazetecilerin gerçek zamanlı konumunu paylaşarak kendisini ve ailesini riske attıklarını iddia etti. Twitter’ın yeni sahibi, gazetecilerin “Twitter hizmet şartlarını (açıkça) doğrudan ihlal ederek gerçek zamanlı konumumu, yani suikast koordinatlarını yayınladıklarını” belirtti.

BİDEN’A GÖNDERME YAPTI

“Eğer birisi NYT muhabirlerinin gerçek zamanlı konumlarını ve adreslerini yayınlasaydı, FBI soruşturma başlatırdı, Capitol Hill’de oturumlar olurdu ve Biden demokrasinin sonu hakkında konuşmalar yapardı!” diye ileti yazan Musk, daha sonra “aynı doxxing [birinin şahsi bilgilerini kamuya açık paylaşmak] kurallarının herkes için olduğu gibi ‘gazeteciler’ için de geçerli olduğunu” söyledi.

Musk, ilk açıklamasından bir süre sonra, sosyal ağ kullanıcılarına CNN, New York Times, Washington Post, The Intercept, MSNBC, Mashable ve VOX’tan gazetecilerin platforma geri alınıp alınmaması gerektiğini soran bir anket başlattı.  Oy kullananların yüzde 43’ü hesapların geri verilmesi gerektiğini savundu.

Afrika bölgesinde artan fil nüfusu, yerel ekosistemi tehdit ediyor Afrika bölgesinde artan fil nüfusu, yerel ekosistemi tehdit ediyor

Avrupa Birliği (AB), Elon Musk hakkında paylaşım yapan bazı gazetecilerin hesaplarını askıya alan Twitter’a yaptırım uyarısında bulundu.

Elon Musk Askıya Alma

ALMANYA KINADI

Almanya Dışişleri Bakanlığı, aralarında CNN ve Washington Post muhabirlerinin de bulunduğu gazetecilerin Twitter hesaplarının engellenmesini kınadı.

Alman Dışişleri Bakanlığı hesabından yapılan açıklamada, “Basın özgürlüğü isteğe bağlı olarak açılıp kapatılmamalıdır. Bugünden itibaren aşağıdaki gazeteciler artık bizi (Twitter’da) takip edemeyecek, yorum yapamayacak ve eleştiremeyecek. Bu bir sorundur.” denildi. Bakanlık, aralarında British Times muhabiri Ryan Mack, Washington Post muhabiri Drew Harwell, CNN muhabiri Doni O’Sullivan ve İngiliz haber portalı Mashable muhabiri Matt Binder’in de bulunduğu engellenen gazetecilerin hesaplarının ekran görüntülerini de gönderiye ekledi.

AB’DEN YAPTIRIM SOPASI

Beyaz Saray ve ABD kurumlarından henüz resmi bir açıklama gelmeden Avrupa Birliği, konuya ilişkin bir tavır belirtti. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, yine Twitter’dan paylaştığı mesajında, gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasını “endişe verici” şeklinde nitelendirdi. AB’nin Dijital Hizmetler Yasasının medya özgürlüğü ve temel haklara saygı gerektirdiğini vurgulayan Jourova, “Medya Özgürlüğü Yasamızda bu desteklenmiştir. Elon Musk bunun farkında olmalıdır. Kırmızı çizgiler var. Yakında da yaptırımlar.” mesajını paylaştı.

Musk, daha önce özel jetine ait uçuş bilgilerini paylaşan bir hesabı askıya alarak sahibini dava açmakla tehdit etmişti. Musk’ın özel uçuşlarıyla ilgili kamuya açık verileri paylaşarak popülerlik kazanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Jack Sweeney’e ait hesabın, hangi kuralları ihlal ettiği hakkında detaya yer verilmemişti.