EYT düzenlemesi ile ilgili flaş bir açıklama yapılırken SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, EYT düzenlemesinde geri adım atılmayacağını vurgulayarak, EYT mağdurlarının ilk ne zaman maaş alacağını ifade etti. Ayrıca Bakan Bilgin bir açıklama yaparak müjdeyi vermiş ve EYT konusunun en yakın zamanda çözüleceğini belirtmişti.

EYT’DEN GERİ DÖNÜŞ YOK

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş Türkiye gazetesindeki köşe yazısında çok önemli değerlendirmelerde bulunarak EYT düzenlemesinden geri döşünün olmayacağını vurgulayarak EYT düzenlemesinden geri döşünün olmayacağını vurgulaya sorusuna yanıt verdi.

Karakaş yazısında bu soruya yanıt vererek Bu sorunun cevabını sağlıklı olarak tahlil etmek için 2023 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanununun TBMM’de yapılacak görüşmeleri ile hazırlanacak SGK bütçesi ve hükûmet kanadından yapılan açıklama ve planlamalara bakmak gerektiğini belirtti ve EYT takvimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YAPILAN AÇIKLAMALAR

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş yazısında şu ifadelere yer verdi:

“1 Ekim TBMM açılışı: Ekim ayında öncelikli olarak kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya alınması çalışmaları,
15 Ekim merkezî bütçe görüşmeleri: En geç 31 Aralık 2022 günü itibarıyla Resmî Gazete’de yayımlanması, Aralık ayı içinde EYT yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi.

34 bin TL’ye konut ve işyeri alabilmek için son iki gün kaldı! Ziraat Bankası beklenen tarihi verdi! 34 bin TL’ye konut ve işyeri alabilmek için son iki gün kaldı! Ziraat Bankası beklenen tarihi verdi!

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilecektir. Yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı olması değerlendirilmektedir.

Emekli aylığına genel olarak emeklilik talebini takip eden aydan itibaren hak kazanılmakla birlikte sigortalılık statüsüne göre işlemler değişmektedir.

İLK MAAŞ TARİHLERİ BELLİ OLDU

Buna göre; SSK ve Bağ-Kur sigortalılardan emeklilik aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki, Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden, Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık hâline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden, ay başından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilse ve yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı kabul edilse bile EYT’lilerin en erken 2023 yılı şubat ayında emeklilik maaşına kavuşabilecekleri kanaatindeyim.

Keza EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı gereğince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir.”