Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki depremin ardından 11 ilde yıkım meydana geldi. Kamu kurum ve kuruluşlarının pek çok kaynağı bölgeye ayrılırken; aynı zamanda milletvekillerinin pek çoğu da bölgede koordinasyonlara destek olmaya başladı. Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemini bir müddet askıya alarak, araya çıktı.

İlk olarak ilan edilen yas süresi boyunca çalışmama kararı alan TBMM, tüm gündemleri gibi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin görüşmeleri de askıya aldı. 21 Şubat 2023 Salı günü yeniden açılma kararı alan TBMM, açılmasını erteledi. Bunun üzerine EYT’lilere ilişkin yeni bir takvim daha ortaya çıkarken; TBMM’nin açılış tarihini AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıkladı.

EYT, TBMM’DE NE ZAMAN GÖRÜŞÜLECEK?

Erteleme kararı alan TBMM’de açılış tarihi 28 Şubat 2023’e kaydırıldı. Beş siyasi parti grubunun ortak imzası ile Deprem Araştırma Komisyonu kurulmasının planlandığı TBMM’de EYT’nin ne zaman gündeme alınacağı ise henüz net değil. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise açıklamasında; “Milletvekillerimizin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle siyasi partilerimizin mutabakatı ile TBMM çalışmalarına 28 Şubat 2023 tarihine kadar ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Geçmiş olsun Türkiyem” ifadelerini kullandı.

EYT’LİLER İLK MAAŞI NE ZAMAN ALACAK?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamalarının ardından, gözler bir kez daha TBMM onayı ile yürürlüğe girecek olan EYT düzenlemesine çevrildi. EYT’lilerin ilk maaş alacağı tarih gündemdeyken; konuyla ilgili net tarih öngörüsünde bulunan isim Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun oldu. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Özgür Erdursun, EYT düzenlemesinin TBMM’de mart ayında görüşüleceğini tahmin etti. İlk maaşlar için mayıs ve haziran ayına işaret eden Erdursun, emeklilik başlangıcı için ise nisan ayı tahmininde bulundu. Erdursun’un dikkat çeken açıklamasında; “EYT Mart, Emeklilik başlangıcı Nisan, ilk aylığın alınacağı tarih Mayıs-Haziran ayına kaldı!” şeklindeki ifadeler yer aldı.

Editör: Medya Tilkisi