Sosyal medya devi Meta’ya yeni bir telif hakkı ihlali davası açıldı. Telifli müzikler sağlayan Epidemic Sound, Meta’nın kütüphanesindeki müziklerin yüzde 94’ünün lisanssız olduğunu iddia etti. Facebook ve Instagram platformlarında kullanılan müziklerin ihlal edildiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kubrakov ile görüştü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kubrakov ile görüştü.

Epidemic Sound isimli bir ses/müzik firması, Meta’ya 142 milyon dolarlık telif hakkı davası açtı. Kütüphanesinde 35 binden fazla müziğe ve 90 binden fazla ses efektine sahip olan Epidemic Sound, sosyal medya devinin bu müzikler lisanssız bir şekilde kullandığını söyledi. 

Sosyal medya devi Meta’nın müzik haklarını ihlal ettiğinin farkında bile olmadığını söyleyen lisans şirketi, Meta kütüphanesinde seslerin yüzde 94’ünün çalıntı olarak kullanıldığını belirtti.

Facebook ve Instagram sosyal medya platformlarında müzik hırsızlığı yapıldığını söyleyen Epidemic, “kasıtlı ve yüzsüzce” gerçekleştirilen bu hırsızlığı durdurmayı amaçladığını belirtti.

Epidemic, Reels dans videoları başta olmak üzere Meta platformlarındaki milyonlarca videodaki şarkıların, lisanssız kullanıldığını iddia etti. Dava dosyasına göre sadece bir günde 50 binden fazla ses efekti, 30 bin müzik ise telifsiz Instagram’a yükleniyor. Meta şirketi konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapmadı. Meta'nın hangi adımları atacağı merak konusu oldu. Bu durumun kullanıcıları nasıl etkileyeceği bilinmiyor?

Epidemic Sound, aylık 9 euroluk abonelikle içerik oluşturucularına telifli müzikleri kullanma hakkı tanıyor. Platforma abone olan kullanıcılar; bu müzikleri YouTube, Facebook, TikTok, Instagram ve Twitch’te kullanabilir.

2018’de Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalının ardından Senato duruşmasında ifade vermişti. Duruşma sırasında Zuckerberg soruların çoğuna “ekibim size geri dönecek” şeklinde yanıt vermiş ve bu durumda çeşitli soru işaretlerine yol açmıştı. Telif hakkı ihlali davasıyla beraber bu hafta Meta zorlu bir süreç geçirdiğini söyleyebiliriz. 

Aradan geçen dört yılın ardından, Senato önünde sorulara verdiği yanıtların yetersiz olması nedeniyle Zuckerberg bir kez daha kürsüye çıkacak. Buna göre Zuckerberg 6 saat boyunca yeniden ifade vermek zorunda kalacak.

Zuckerberg’in yanı sıra, eski Facebook Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg ve Meta’nın Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Javier Olivan da ifadeye çağırılacak. Tüm ifadelerin 20 Eylül 2022 tarihine kadar alınması planlanıyor.