Takvimler 5 Aralık Pazartesi gününü gösterirken ilk kez Rusya'nın kalbi hedef alındı, İngiliz The Guardian gazetesi yeni sürprizler beklenebileceğini yazdı. Aradan geçen üç haftalık sürenin ardından aynı noktada yine patlamalar var.

Karadeniz Filosu'nun amiral gemisi Moskva'nın batırılması, Kerç Köprüsü'nün havaya uçurulması, Sivastopol'daki gemilerin vurulması, düşürülen savaş uçakları ya da öldürülen komutanlar. Onuncu ayı çoktan dolan savaşta Rusya çok ağır bir darbe daha aldı.

Rusya'nın stratejik nükleer bombardıman uçaklarına ev sahipliği yapan Engels-2 hava üssü gece yarısı patlamalarla sarsıldı. Rus haber ajansları, Ukrayna sınırına yaklaşık 500 kilometre mesafedeki hava üssündeki patlamada en az üç kişinin öldüğünü bildiriyor.

Volga Nehri kıyısındaki Saratov'da bulunan Engels-2, stratejik bombardıman uçakları Tu-95 ve Tu-160 jetlerine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Yerel yetkililer, uluslararası haber ajanslarının gece yarısı 03.04'te 'Son Dakika' koduyla dünyaya duyurduğu patlamaları kısmen doğruladı, Saratov Valisi Roman Busargin askeri tesislerde bir 'olay' olduğunu söyledi. Vali, Engels şehrindeki evler ya da altyapı tesislerinin zarar görmediğini de ekledi.

Rusya Bomba Saldırı 2

Ukrayna medyası, Rusya'nın başkenti Moskova'ya 730 kilometre uzaklıktaki üstte en az iki şiddetli patlama kaydedildiğini yazdı.Rus medyasında ise, güvenlik güçlerinin Engels'teki acil duruma dair bilgileri kontrol ettiği yönünde haberler var.

Görgü tanıkları, bir ıslık sesi duyulduğunu, peşinden çok şiddetli bir patlama gerçekleştiğini söyledi. Görgü tanıklarına göre, bir önceki patlamanın gerçekleşitği 5 Aralık'ta sokaklardaki tüm araçların alarmlarının çaldığını ancak Pazartesi gecesi benzer bir şeyin yaşanmadığını da aktardı.

Güvenlik kamerası kayıtları, patlamanın tam 02.35'te meydana geldiğini, peşinden tüm Engels şehrinde duyulan sirenlerin çaldığını gösterdi.

MOSKOVA'DAN İLK RESMİ AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı ise, bu sabah yaptığı ilk açıklamada nükleer başlık taşıyabilen stratejik bombardıman jetlerinin konuşlandığı Engels-2'nin bir kez daha drone'la hedef alındığını duyurdu. Açıklamaya göre, saldırı sonucunda üç asker hayatını kaybetti ve askeri ekipmanlar bir zarar görmedi. Moskova ayrıca, Ukrayna'ya ait silahlı insansız hava aracının Engels-2 üstünde alçak irtifada uçarken düşürüldüğünü savundu.

Rusya Bomba Saldırı 1

Aralık ayı başında Engels-2'nin yanı sıra Moskova'nın güneyindeki Ryazan'da yer alan Dyagilevo ile Ukrayna sınırındaki Kursk'ta yer alan hava üslerinde de patlamalar yaşanmıştı. Kamikaze drone'ların kullanıldığı saldırılarda hava üslerindeki iki Tu-95 jeti ile bir Tu-22M3 hasar gördü.

Kremlin, en az 3 Rus askerinin öldüğü saldırılardan Ukrayna'yı sorumlu tuttu.

Moskova'ya göre, Ukrayna sınırına 700 ve 500 kilometre menzildeki üsleri hedef alan Ukraynalılar Sovyet yapımı insansız hava aracı kullandı. Kremlin'in tanınmış propagandisti Komsomolskaya Pravda'nın muhabiri Alexander Kots, Tu-141 Strizh insansız hava aracının Rusya içinde 700 kilometre ilerleyip Engels-2'ye dalış yaptığını savundu.

Rusya uzmanı Rob Lee ise, 1970'lerin teknolojisine sahip Tu-141 drone'larının Rus hava savunma sistemleri ve radarları tarafından tespit edilememiş olmasının büyük bir soru işareti doğurduğunu belirtmişti. Bir savaş zamanında yüzlerce kilometre uzaklıktaki Rus ana üssünün vurulduğunun altını çizen Lee'ye göre, Tu-141'i yenemeyen Rus hava savunma sistemlerinin muhtemel bir kitlesel seyir füzesi saldırısını durdurma konusunda iyi bir sinyal vermedi.

Rusya Bomba Saldırı 4

Rus hava üslerindeki patlamalar için 'Ukrayna taktiksel ustalık gösteriyor' ifadesini kullanan The Guardian gazetesi ise, Kiev'in sürprizlerinin devam ettiğini yazmıştı. Guardian, "Görünüşe göre, Rusya'nın stratejik bombardıman jetleri Tu-95 ve Tu-22M'lere pistlerde saldırmanın bir yolunu buldu. Kremlin, Ekim ayından beri söz konusu jetleri Ukrayna'nın kilit altyapı tesislerini vurmak için kullandı. Kış mevsimi gelirken milyonlarca insan elektriksiz ve soğukta kaldı" demişti.

Ukrayna savunma şirketi Ukroboronprom'un iki ay önce 1000 kilometre menzilli ve 75 kiloluk savaş başlığı taşıyan bir saldırı drone'u geliştirdiğini duyurduğunu hatırlatan The Guardian, "Eğer bu doğruysa, Rusya'nın Avrupa'daki topraklarının çoğu artık Ukrayna ordusunun menzili içerisinde kalıyor demektir" yorumunu yapmıştı.

Ukraynalılardan yeni sürprizlerin beklenebileceğini belirten İngiliz gazetesi, ayrıca, Putin'in 2014'te el koyduğu Kırım'daki Saki hava üssünde sekiz Rus savaş uçağını yok eden Ukrayna saldırısının da drone kullanılarak gerçekleştiğini de kaydetmişti.

Dans kulübüne silahlı saldırı! 10 ölü, 10 yaralı Dans kulübüne silahlı saldırı! 10 ölü, 10 yaralı

Rus ordusu, 24 Şubat'ta Vladimir Putin'in emriyle saldırıya geçtiği Ukrayna'da en az 100 bin askerini kaybetti.