Şebinkarahisar’da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi Şebinkarahisar’da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi

Giresun'un Tirebolu ilçesi Garigen tepesi ve Olucak Yaylası'nda bir maden şirketinin yeni kapasite artırımı için ÇED sürecine gitmesiyle bölgenin doğal ve ekonomik değerlerinin tehdit altında olduğunu ileri süren vatandaşlar  kemençe, horon eşliğinde tepki gösterdi.

Harşit Vadisi Platformu öncülüğünde ilçenin Şenyuva köyünün Garigen tepesi mevkiinde bir araya gelen sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar, Garigan tepesi ile Olucak yaylasını kapsayabilecek madencilik faaliyetini kemençe eşliğinde horon oynayıp basın açıklaması yaparak protesto etti.

Giresun Maden Protesto

Giresun’un yüzde 75’i maden sahası ilan edildi

Platform adına basın açıklaması yapan İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, yaşam kaynağı olan doğayı, çevreyi ve gelecek nesilleri korumak için toplandıklarını söyledi.

Cebeci yaptığı açıklamada, “Giresun ilimizin yüz ölçümünün yüzde 75'i maden sahası olarak ilan edilme tarım alanlarımızın, ormanlarımızın ve su kaynaklarımızın hızla maden şirketleri tarafından işgal edildiğini göstermektedir. Garigen Tepesi ve Olucak Yaylası'nda faaliyet gösteren maden şirketinin yeni kapasite artırımı için ÇED sürecine gitmesi, bu bölgenin doğal ve ekonomik değerlerini tehdit etmektedir. Garigen Tepesi ve Olucak Yaylası, doğanın bize sunduğu eşsiz hazinelerden biridir. Bu bölge, sadece birçok köy ve ilçenin su kaynaklarını barındırmakla kalmaz, aynı zamanda endemik bitki çeşitliliği ile de dikkat çeker. Endemik bitkiler, sadece bu bölgeye özgü olup, dünya üzerinde başka hiçbir yerde bulunmayan türlerdir. Bu bitkiler, ekosistemin dengesi için hayati öneme sahiptir ve korunmaları gerekmektedir” dedi.

Giresun Maden Protesto

Madene değil, vahşi madenciliğe tepkiliyiz

Platform üyesi Elektrik Mühendisi Çınar Çetinkaya ise, yöre halkı olarak maden işletilmesine karşı olmadıklarını, doğanın katledilmesine neden olan vahşi madenciliğe karşı olduklarını, gelişmiş ülke standartlarında nasıl madencilik yapılıyorsa öyle yapılması gerektiğini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından, kemençe eşliğinde horon oynayan vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

Giresun Maden Protesto

Kaynak: İHA