Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezi erişte benzeri 'noodle' üzerinde araştırma yapan bilim insanları, hazır satılan noodle severleri uyardı.

Uzak Doğu yemeklerinin vazgeçilmezi olan noodle'lar son yıllarda dünya çapında oldukça popüler gıda ürünleri hale geldi. Ancak yapılan bir çok araştırmaya göre, noodle'ların çok da sağlıklı bir besin kaynağı olmadığı ortaya çıktı.

Hareket bozukluklarına "Beyin Pili" tedavisi! Hareket bozukluklarına "Beyin Pili" tedavisi!

Güney Kore'de 11 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, özellikle noodle tüketenlerin felç, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastalıklara yakalandığı gözlemlendi. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre noodle tüketen insanların metabolik sendrom'a yakalanması durumunda enerji kontrolünü sağlayamadığı ve dolayısıyla kişide yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıkların baş gösterdiği belirtildi.  

'Metabolik sendrom'a yakalananların vücutları enerji kontrolünü sağlayamıyor, dolayısıyla kişide yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi durumlar baş gösteriyor. Bu sorunlar da şeker hastalığı ve kalp hastalıklarını tetikliyor.

noodle 1

Uzmanlar, spor yapan ya da dengeli beslenen kadınların bile haftada 2'den fazla hazır noodle tüketmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Anadolu mutfağındaki erşitenin bir benzeri olan noodle'ın doğal yollarla üretildiği ve saklandığı takdirde böyle bir risk taşımayacağını bildiren New York Üniversitesi'nden Lisa Young, "Hazır noodle'ı da bir defada az az ve sebze eşliğinde tüketmek, riski azaltacaktır" diyor.

Erkeklerde noodle tüketimiyle, kalp hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki saptayamayan araştırmacılar, yine de hazır gıda yiyen herkesi uyarıyor. Zira hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için birçok firma şeker, tuz ve kimyasal bileşenler kullanıyor.

Besleyici öğelerin yerine katkı maddeleri içeren noodle'ların bazıları toksik bir koruyucu maddesi olan tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) içerir. Bu katkı maddeleri midede kalır ve sindirim sırasında uzun süre midede kalan noodle"lar birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Bunun yanı sıra, Tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) koruyucu maddesi bir petrol yan ürünüdür. Tüketiciler, sentetik kimyasal maddenin antioksidan özellikler içerebileceğini gözardı etse de bu antioksidanlar doğal antioksidanlardan farklıdır ve vücuda herhangi bir yarar sağlamaz.

Ayrıca uzmanlar, özellikle sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesini, hazır ve paketli gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor.