Bu gün, dünyada sıkıntıya düşenlerin yardımcısı olan Hızır Aleyhisselam ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın dünyada bir araya geldikleri gün olarak kabul edilmektedir. Kağıda yazılıp dilek asma ya da ağacın altına gömerek yapıl bu ritüele ilişkin detaylar merak konusu oldu. Hıdırellez dileği gül ağacına asılabileceği gibi toprağa da gömülebilir.İşte, Hıdırellez gül ağacı ritüeline dair detaylar...

HIDIRELLEZ DİLEĞİ NASIL YAPILIR?

Hıdırellez dileği gül ağacına dilek asma veya gül ağacı dibine gömerek yapılır. Bilindiği üzere 5 Mayıs akşam ezanı vakti gül ağacında dilek dileme zamanıdır. Dilekler bir kağıda yazıldıktan ya da resim olarak çizildikten sonra ağaca asılır ya da toprağa gömülür.

Hıdırellez gül ağacı

HIDIRELLEZ GÜL AĞACI RİTÜELİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Hıdırellez dileği isteğe göre gül ağacının altına da çizilebilmektedir. Hıdırellez asılan dileklerinin 6 Mayıs sabahı erkenden geri toplanmaktadır. Dilek tutarken dua da okunabilmektedir.

HIDIRELLEZ DUASI NEDİR, NASIL EDİLİR?

Hıdırellez duasına "Bismillahirahmanirahim" diyerek başlanır.

İşte hıdırellez duası:

"Bin bir adım bir adım

Allah bir adım adım

Kerim kerem Allah

Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah

La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada.

Amin."

Editör: Medya Tilkisi