İran’da rejime karşı protestolara katılan bir futbolcu idam cezasına mahkum edildi. Bir zamanlar 16 yaş altı milli takımında forma giyen Amir Nasr-Azadani, İsfahan'da güvenlik güçlerinden üç kişinin öldürüldüğü "silahlı ayaklanmaya" katıldığı iddiasıyla Eylül ayında tutuklandı.

26 yaşındaki savunma oyuncusu "isyan etmek, yasadışı çetelere üye olmak, güvenliği baltalamak için gizli anlaşma yapmak ve muharebeye yardım etmek" ile suçlandı. İran'da “Allah'a karşı savaş açmak” anlamına gelen muharebe suçlaması ölüm cezasıyla sonuçlanıyor.

Rejimin meşruiyetini sarsan ülke çapındaki protestoları bastırmaya çalışan Tahran, bu ay iki protestocunun asıldığını ilan ederek, muharebe ile ilgili suçlananların yakında infaz edileceğine dair korkuları ateşledi.

Boris Johnson Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldi! Boris Johnson Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldi!

Uluslararası Af Örgütü, protestolar nedeniyle 11 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını ve aralarında Nasr-Azadani'nin de bulunduğu en az dokuz kişinin de ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

iran idam

Öte yandan, Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Futtbolcular Birliği FifPro, Nasr-Azadani'nin "ülkesinde kadın hakları ve temel özgürlükler için kampanya yürüttükten sonra" infazla karşı karşıya kalabileceği haberlerinin "şoke edici ve mide bulandırıcı" olduğunu açıkladı.

Fifpro, Nasr-Azadani ile dayanışma içinde olduğunu belirterek cezasının "derhal kaldırılması" çağrısında bulundu.