Ferç kaşıntısı özellikle kadınları etkileyen dış genital bölgenin tekrarlayan kaşıntıları olarak tanımlanmaktadır. Bu kaşıntılar kişinin elinin sürekli genital bölgeye gitmesine, kendini kötü hissetmesine ve günlük aktivitelerini dahi yapamayacak hale gelmesine yol açabilir.

Karaciğer yağlanınca neler olur? Nasıl tedavi edilir? Karaciğer yağlanınca neler olur? Nasıl tedavi edilir?

FERÇ KAŞINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dış genital organda gün içinde veya sadece geceleri görülebilen sürekli kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet temel belirtileri arasında yer almaktadır. Ferç kaşıntısının belirtileri pek çok kadında aynıdır ve bu kaşıntıların kaynağının belirlenmesi çok önemlidir.

FERÇ KAŞINTISI NEDEN OLUR?

Ferç kaşıntısının sebepleri olarak sıklıkla vajinal enfeksiyonlar düşünülmektedir. Vajinal enfeksiyonlar; mantar, bakteri gibi enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Bunların yol açtığı akıntılar, dış genital bölgede kaşıntı ve hassasiyete neden olabilmektedir. Diğer bir sık görülen neden ise sabun, vücut şampuanları ve iç çamaşırlarının kimyasal yapısındaki bir takım unsurlardır. Kişinin kişisel hijyenine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu tr ürünlerin seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Ferç kaşıntısı konusunda farklı bir neden olarak da stres yine bu bölgede tekrarlayan kaşıntılara neden olabilmektedir. Stres pek çok sağlık sorunun kaynağı olabildiği gibi ferç kaşıntısında da etkin rol oynamaktadır. Kişi stres yaşadıkça ferç kaşıntısı görülebilir, kaşıntı arttıkça stres daha da artabilir. Bu durum bir kısırdöngü halinde ilerleyebilir. Ferç kaşıntısı durumunda uzman yardımı alınması önemlidir. Bu nedenle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

FERÇ KAŞINTISI TEDAVİSİ NASILDIR?

Ferç kaşıntısında çoğunlukla dış genital bölge hijyeni sabun, deterjan ve şampuanlardan uzak kalmak, çamaşırların iyi durulanmasını sağlamak, ıslak çamaşır ya da kıyafetle kalmamak, cildi besleyici ve onarıcı bazı basit kremler çoğunlukla tedaviyi sağlar. Ancak beraberinde yoğun bir akıntı eşlik ediyorsa kaşıntıya o zaman mutlaka uzman hekim kontrolüne gidilmeli, doktorun başlayacağı tedavi adımlarına önem verilmelidir.