Vatandaşlar son dönemlerde devlet tarafından verilen destek yardımlarını araştırıyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama geldi. Bakanlıktan beklenen haber geldi. Kadınlara aylık düzenli para yardımı yapılacak. İki ayda bir 500 TL’lik yardım için detaylar açıklandı.

Açıklama Aile Bakanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden yapıldı. Yardımın bu sefer, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı” adı altında ödeme yapılacağını belirtti. Eşini kaybeden kadınlara iki ayda bir para ödemesi yapılacak. Peki, başvurular nasıl olacak? Kim parayı nasıl alacak?

KİMLER YARDIM ALACAK?

Bakanlık yardım parasına ilişkin yaptığı açıklamasında, “Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yöneliktir” açıklamasını yaptı.

Ayın 15’inden itibaren hesaplara 3.340 TL aktarılacak! E-devlet şifrenizle kontrol edin! Bakanlık ödeme yapacak Ayın 15’inden itibaren hesaplara 3.340 TL aktarılacak! E-devlet şifrenizle kontrol edin! Bakanlık ödeme yapacak

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Resmi nikahlı kocasını kaybeden kadınların büyük bir kısmı alacaklarını bilemiyor. Devlet bu noktada devreye girerek, bu kadınlara sahip çıkıyor ve onlara aylık destekler vermeye devam ediyor. Yardımdan yararlanmak isteyen kadınlar bulundukları ya da ikamet ettikleri illerdeki vakıflar ve SYD Vakıfları tarafından düzenli bir şekilde ödemelerini alabilecek.

KADINLARA VERİLEN YARDIMIN ŞARTLARI

Yapılan açıklamada yardım şartları şu şekilde açıklandı:

Kişinin TC vatandaşı olması gerekiyor

Başka bir kişi ile resmi ya da dini nikahının bulunmaması gerekiyor.

Kişinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekiyor.

Kadının muhtaçlık ve fakirlik durumu tespit edilmesi durumunda maaş bağlantısı yapılıyor.

SADECE KİMLİK YETERLİ

Başvuru yapmak isteyen kişilerin yukarıdaki şartları taşıması halinde TC kimlik numarası ile başvuru yapılabilecek. Ödemeler yapıldıktan sonra kişiler 2 ayda bir 500 TL alabilecek.