CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da Ahlatlıbel Tesisleri'nde bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine iki lider İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki hapis cezası ve siyasi yasak kararı ile Saraçhane mitingi sonrası ilk kez bir araya geldi. Görüşme basına kapalı olarak 2 saat 15 dakika sürdü. İki lider görüşme sonrasında basına herhangi bir açıklamada bulunmadı.

CNN Türk muhabiri Melike Görür, Ahlatlıbel'deki bu görüşmeyi değerlendirdi. Görür'ün değerlendirmeleri şöyle; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Ahlatlıbel'de bir araya geldiler. O görüşme sabah saatlerinde ortaya çıktı. Sonraısnda yer ve saat bilgisi paylaşılmadı. Ancak akşam saatlerinde Ahlatlıbel'de saat 19.30'da iki liderin bir araya geleceği bilgili verildi.

SÖZLÜ VE YAZILI AÇIKLAMA YAPILMADI

Aslında ilk olarak sabah saatlerinde CHP lideri Kılıçdaroğlu Meclis'teydi. Sonrasında da Genel Merkez'e geçti. Genel Merkez'de bulunan A Takımı'ndan bazı isimlerle MYK toplantısı gerçekleştirdi. Akşener ile olan görüşmesi bilgisini verdi. Gündeme dair konuları değerlendireceklerini söyledi ve akşam saatler 19.30'u gösterdiğinde de iki lider Ahlatlıbel'e geldi.

İlk olarak görüşme talebinde bulunan CHP lideri geldi. Sonrasında Meral Akşener Ahlatlıbel'e giriş yaptı. Ve toplantı tam 2 saat 15 dakika sürdü. 2 saat 15 dakikanın ardından iki lider herhangi bir ne yazılı ne de sözlü olarak bir açıklamada bulunmadı.

AKŞENER-KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMESİNE CHP TARAFINDAN İLK DEĞERLENDİRMELER

Ancak edindiğimiz bilgilere göre CHP kanadından ilk değerlendirmeler geldi. "Daha önce de ikili görüşmeler oldu. Bu görüşme de onlardan çok farklı değildi. Gayet sıcak ve olumlu bir atmosferde geçti." ifadelerine yer verildi. Aslında CHP kaynakları, "Sorun elbette olabilir ama kriz yok. Bizler farklı partileriz ama müzakere, istişareyle bunları çözüyoruz." ifadelerini kullandı.

Aslında bu buluşma Saraçhane polemiğinin ardından yaşandı. Bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen mahkumiyet kararı sonrası İYİ Parti Genel Başkanı Akşener destek vermek için Saraçhane'ye gitmişti. O gün Kılıçdaroğlu da Almanya'daydı. İşte bu gelişmeler nedeniyle de "Kılıçdaroğlu'ndan izin almalıydı" yorumları yapıldı. Akşener de o yorumlara sert tepki gösterdi. "Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanlarına desteğe gitmek için kimden izin alacağım? Söyleyeni de fena çarparım." ifadelerini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu da o yorumalara cevap vermemişti. Ancak her iki isim arasında aday polemiği yaşanmıştı. Akşener İmamoğlu'nun adaylığına 'Hayır demeyiz.' çıkışına Kılıçdaroğlu, 'Bir parti diğer partinin içişlerine karışmamalı.' cevabını vermişti. Akşener de "6'lı masadaki tüm partiler aday tespiti konusunda hür ve bağımsız." yorumunu yapmıştı.

İşte bu gelişmelerden sonrası Ahlatlıbel'de o kritik toplantı düzenlendi. Ve gözler o nedenle o toplantıdaydı.

Kaynak: rss