Kış aylarında çeşit çeşit ve sağlıklı sebzeler tüketmek için konserveler hazırlandı. Peki, bu sağlıklı sebzeleri zehre dönüştürmeden nasıl tüketilmeli ve saklamalıyız?

Sebzelerin seçiminde, konserve yapımında ve tüketilmesinde oldukça dikkatli olunması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Göktaş Asrak, kışlık konserve yapımında ve tüketilmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bebek bağışıklığını güçlendiren 5 adım Bebek bağışıklığını güçlendiren 5 adım

"Konserveler hazırlanırken plastik kaplar kullanılmamalıdır"

Öncelikle sebze ve meyvelerin taze olmasına ve küflü olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Asrak, "Hazırlanmadan önce sebze ve meyveler güzelce yıkanmalıdır. Mutlaka ısıya dayanıklı cam kaplarda konserveler hazırlanmalıdır. Turşular hazırlanırken plastik kaplar kullanılmamalıdır. Eğer plastik camlar kullanılacaksa yasal olarak onaylı plastik kap kullanmalarını öneriyoruz. Kullandığımız malzemelerin sadece bir sefer kullanılmasını öneriyoruz. İkinci defa tekrar aynı kapların kullanılmasını önermiyoruz." dedi.

"Konserve yapımında uygulanacak işlemin sıcaklık ve ısı derecesi önemlidir"

Asrak, "Cam kavanozları ve kapaklarını kullanmadan önce bir tarafında parça, kir, çatlak var mı diye dikkat edilmelidir. Kavanozların 15-20 dakika kadar kaynatılması gerekir. Güvenli konserve yapımında uygulanacak işlemin sıcaklık ve ısı derecesi önemlidir.  Özellikle sebze ve meyvelerin en az 15-20 dakika kadar kaynatılmasını öneriyoruz." diye belirtti.

"Konserveler açıldıktan hemen sonra tüketilmesi gerekiyor"

Asrak, son olarak şunları söyledi:

"Konservelerinizi oda sıcaklığında ve buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Karanlık ortam ve güneş ışığını görmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Konserveler açıldıktan hemen sonra tüketilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Kaynak: ilkha