Kuruluş Osman’ın heyecanla takip edilen 96’ncı bölümüneOsman Bey’in hem düşmanlarını alt etmek hem de Yenişehir fethinin önünü açmak içinkurduğu büyükoyun vekendi kurduğutuzağa düşen Barkın Bey’ineşi Selvi Hatun’un Moğol Komutanı Cebe tarafındanöldürülmesi damga vurdu.

#TürkTeslimOlmazetiketiylesosyal medyada Türkiye gündemindeyer alan Kuruluş Osman, reytinglerde de açık ara en çok izlenen yapım oldu. Tüm reyting kategorilerinde zirvede yer alan Kuruluş Osman aldığı reytinglerle yine her grupta haftanın en çok izlenen dizisi oldu.

Kuruluş Osman, 96’ncı bölümüyle Tüm Kişiler kategorisinde 8,10 reyting, 25.21 izlenme payı, AB kategorisinde 6,54 reyting, 21,29 izlenme payı, 20+ABC1 kategorisinde 8,05 reyting, 23,70 izlenme payı elde etti. ‘Kuruluş Osman’ tüm kategorilerde açık ara birinci sırada yer aldı.

Survivor’a veda eden Hikmet Tuğsuz ortaya çıkan gerçekle ağızların açık kalmasına neden oldu! Bunu duyan şaşıp kalıyor… Survivor’a veda eden Hikmet Tuğsuz ortaya çıkan gerçekle ağızların açık kalmasına neden oldu! Bunu duyan şaşıp kalıyor…

KURULUŞ OSMAN 90'INCI BÖLÜMDE NELER OLDU?

Kuruluş Osman’ın 96’ncı bölümünde, Osman Bey otağında Kayı ve Türkmen Obalarının beyleriyle toy yaparken Çobanoğlu Ali Bey’in kışkırtmasıyla Selçuklu Sultan’ı Alaeddin gönderdiği komutan Turgut Bey’i Osman Bey’den ister. Osman Bey, kendinden emin bir şekil de “İmkansızı istemek aklı başında ere yaraşır mı?” sözleriyle bu isteği ret eder. Osman Bey’in tavrı karşısında bozulan Selçuklu Komutanı Bulduk bunun istek değil Sultan’ın emri olduğunu söylemesi karşısında Osman Bey “İstek ya da emir! İmkansızı olur kılmaz Komutan! Turgut Bey’in mahkemesi Kayı obasında görülecektir!“ diyerek Turgut Bey’i teslim etmeyeceğini belirtir. Selçuklu Sultanı Alaeddin’in Komutanı Bulduk’un “İmparator üzerine gelmek üzere! Sultan’dan yardım dileneceğin günler bu kadar yakınken… Suçlu bir adam için devlete asilik edersin!’’ sözlerine Osman Bey “Burada bey de benim devlette! İmdi yıkıl karşımdan!” karşılığını vererek komutanı huzurundan kovar.

Barkın, Osman Bey’in önüne çıkan her engele rağmen Yenişehir fütuhatından vazgeçmemesinden muzdariptir. Osman Bey’inönünde durmak için şer ittifakını harekete geçirir. Çobanoğlu Şehzadesi Mustafa Bey’e, Turgut Bey’in İnegöl’e götüreceği haberini verir. Şehzade Mustafa, Turgut Bey’i İnegöl’e götüren kafileye baskın yapar. Osman Bey’in oyunuyla Şehzade Mustafa, Turgut Bey’e zarar veremez. Barkın, Şehzade Mustafa’yı öldürmek için ok atacakkenŞehzade Mustafa, elindeki hançeri Osman Bey’e saplamak üzereyken Aktemur onu yaralar. Osman Bey, Şehzade Mustafa’yı Turgut Bey’le İnegöl’e gönderir. Söğüt’te ki yoksullara yardım götüren Bala, Malhun, Aygül, SelviHatunlar ve Bacılar ormanda ilerken Cebe ve Moğollar kervana saldırır. Saldırıda ağır yaralanan Selvi Hatun, Kayı Obasına götürülür. Şifa çadırına götüren Selvi, ölüm döşeğinde Bala Hatun’a, Barkın’a Turgut Bey’in İnegöl’e götüreceğini söylediğini söyler. Selvi’nin “Barkın ne ettiyse bizim için etti obamız için. Babamın emaneti için. Kötülüğünden değil“ sözleri Bala Hatun’u, Barkın konusunda şüphelendirir. Bala ve Malhun Hatun’la helalleşen Selvi, Barkın’a Kayılara sırt çevirmesini söyleyerek obasını ona emanet ederek Kelime-i Şehadet getirerek son nefesini verir.

Yapım ve proje tasarımı Mehmet Bozdağ’a ait; yönetmenliğini Ahmet Yılmaz’ın ve başrolünü Osman Bey karakteriyle Burak Özçivit’in üstlendiği Kuruluş Osman, atv ekranlarındaki üçüncü sezonunda da çarşamba akşamlarına damgasını vurmaya devam edecek.