KYK borcu olanlar, bundan sonra borçlarını faizsiz ve cezasız bir şekilde kapatabilecek.

Öğrenim kredisi kullanan kişiler, aldıkları miktarları, aldıkları süre içerisinde ödeyebilecek. Alınan bu karar kapsamında 27milyar TL’lik borcun silinmesi gündemde.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ NEFES ALDI

Öğrenim ve katkı kredilerinde ödeme yönteminde değişikliğe gidildi. Bu şekilde 1 milyon 418 bin kişi nefes aldı. Uygulamanın ayrıntıları da değişmiş oldu. Öğrenim kredisi alanlar, aldıkları miktarları aldıkları süreler içerisinde ödeyebilecek.

2 YIL SONRA ÖDEMELER BAŞLAYACAK

Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede, aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

DETAYLAR BELLİ OLDU

Gelen son bilgiye göre KYK ödemelerinde detaylar belli oldu. İşte merak edilenler:

Kredi Yurtlar Kurumu borçları faizsiz, cezasız kapatılabilecek.

Öğrenim kredisi alanlar, aldıkları miktar kadar ödeme yapacak.

Mezun olan ya da ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede, aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

Tüm Türkiye bu vicdansız anneyi konuşuyor! 5 yaşındaki çocuğunu günlerce aç bıraktı! Durumu kritik Tüm Türkiye bu vicdansız anneyi konuşuyor! 5 yaşındaki çocuğunu günlerce aç bıraktı! Durumu kritik

Öğrenim kredisi alanlar, borçlarını aldıkları miktar kadar ödeme yapacak.

Halen kredi almaya devam edenlerde yaklaşık 9.6 milyar, geri ödemesi devam eden borçlularda yaklaşık 17.4 milyar lira borç silinecek.

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi durumunda, borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek.

Taksitler için zaman aşımının belirlenmesinde, son taksitin vade tarihi esas alınacak.

SÜRESİNE DİKKAT EDİN

Süresinde ödenmeyen taksitler ile vadesinden itibaren gecikme zammının hesaplanacağı belirtildi. Bu sebeple ödeme süresine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Taksitlerin, son taksitin vade tarihine kadar ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen taksit tutarları takip edilmek üzere ilgili vergi dairesine bildirilecek. Taksitler için zaman aşımı süresinin belirlenmesinde, son taksitin vade tarihi esas alınacak.