Taksiciler plaka fiyatları nedeniyle dert yanıyor Taksiciler plaka fiyatları nedeniyle dert yanıyor

Yüz binlerce kişi bekçi maaşlarının ne kadar olacağını merakla araştırırken bekçi maaşları hakkında bir miktar belirtilmedi. Ancak en düşük maaşların 10 bin 293 TL olacağı aktarıldı.

EN DÜŞÜK MAAŞ 10 BİN 293 TL OLABİLİR

Son 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından maaşlara gelen zamlar da belli olduğu belirtilerek asgari ücret memur ve emekli maaşlarının açıklamasıyla bekçi maaşlarına yapılacak zam konuşulmaya başlandı. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda en düşük bekçi maaşı 10 bin 293 TL olabileceği aktarıldı.

ZAM YÜZDE 40’I GEÇTİ

Enflasyon farkını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Geçen ay yüzde 2,98 artış ile birlikte yıllık yüzde 73,50 seviyelerine ulaşan enflasyon verileri, haziran ayında ise yüzde 4,95 oranında artarak yüzde 78,6 seviyelerine yükseldi. 6 aylık enflasyon verilerinin beklenildiği Türkiye’de ise memur ve emekliler için Temmuz 2022 maaş zammı da netleşti. Haziran ayı enflasyonu ile beraber zam oranı yüzde 40’ı geçti.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalara göre en düşük bekçi maaşı 10.293 TL olduğu duyuldu. Bekçi maaşlarına ilişkin net detaylar henüz belli olmasa da en düşük rakamın 10 bin 293 TL olduğu konuşuldu. Gelecek yeni veriler sonrasında ise bekçilerin ilkokul, lise ve üniversite mezuniyetlerine göre ne kadar maaş alacakları açıklanacak.

İLK 6 AYLIK DÖNEM BEKÇİ MAAŞLARI

İlk 6 aylık dönemde ise bekçi maaşlarının “İlkokul mezunu bekçi maaşı 6 bin 535 TL Lise mezunu bekçi maaşı 6 bin 767 TL Üniversite mezunu bekçi maaşı 7 bin 707 TL” şeklinde olduğu paylaşıldı.