2009 yılında beri Mehmet Bozdağ kurmuş olduğu Bozdağ film adına hazırladığı projeler ile ekranları hallaç pamuğu gibi atıyor vallahi!...

O nasıl prodüksiyonlar? O nasıl bir emek?

Diriliş Ertuğrul ile başlayan ekranlarda görmeğe çokta alışık olmadığımız hem sanatsal hem de tarihsel görselliği Destan ile zirveye bir kez daha taşıdı….

Dünyanın neresine giderseniz gidin illaki bir Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman izlemiş olan birilerini mutlaka bulursunuz…Hem Türkiye’de hem de dünyada hiçte yabana atılmayacak işlere imza atan Mehmet Bozdağ bu sefer çıtayı biraz daha yükseltmiş ve İslamiyet öncesi Gök Tengri inancına sahip Türkleri anlatan bir dizi ile karşımıza çıktı.

Ortaokul , lise yıllarımızda okuduğumuz bir çok şey artık bu dizilerle hayatımıza girdi…Tarihimizi okuyarak öğrenmenin yanında izlemenin de keyfi bir başka oluyor.

Ne yalan diyeyim Destan projesi ilk ortaya atıldığında daha ilk jenerikte bu dizi çok iş yapar demiştim ve bu dediğimde gerçek olacak!

Öncelikle dizinin castı on numara olmuş… Özellikle Muhteşem Yüzyıl’dan hayran olduğum Selim Bayraktar Alpagu Han rolüne çok iyi oturmuş…

Hercai dizisi ile yurtiçi ve yurtdışında başarısını kanıtlayan Ebru Şahin Akkız rolünde hiçte sırıtmıyor belli ki rolüne çok sıkı bir şekilde çalışmış antrenmanlarını ona göre yapmış…Ok atışındaki ustalık ata binişi , dövüş sahnelerindeki iyi performansı dört dörtlüktü benim için. İktidar hırslı Ulu Ece rolünde Deniz Barut’ta ilk bakışta beğendiğim isimlerden oldu.Çolpan Hatun’u oynayan İpek Karapınar’ı tanımakta hayli zorluk çektim vallahi bambaşka biri olmuş acılardan taşa dönmüş bir kadın olarak tam not aldı benden. Aslında herkesi tek tek yazmamak lazım ama çokta uzatmayayım diyorum her rol çok özel ve bu rolleri oynayan isimlerde aynı özellikte tüm oyuncu kadrosunu o yüzden tek tek tebrik ederim.

Mehmet Bozdağ çok titiz bir yapımcı özellikle bu tarihi yapımlarda ince eleyip sık dokuyan bir özelliği var kimbilir bu proje için ne uykusuz geceler geçirdi yazdı çizdi beyninde şekillendirdi ve bizlere sundu. Hele ki sabun köpüğü gibi senaryoların olduğu kolay yap para kap döneminde aldığı riskler takdire şayan.

Her şey çok iyi ama illa ki eleştirecek bir şeyde bulurum diyorum ve kostümlere ve repliklere 10 üzerinden 10 verirken özellikle kadın oyuncuların fazla abartılı makyajları için 5 puan kırıyorum.

İki aile arasında yaşanan düşmanlığı anlatan bu tarihsel şölen eminim ki bizleri birkaç sezon ekran başına kitler….