Otoyollarda hız sınırı yarından itibaren artıyor. Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda hız sınırına ilişkin çalışma yürütüldüğünü duyurmuştu ve detayları açıklamıştı. Bunun üzerine 81 il Valiliğine Haziran ayı başında yazı gönderildi ve yeni dönemin 1 Temmuz’da başlayacağı belirtildi.

HIZ SINIRLARI DEĞİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, 81 il valiliğine haziran ayı başında otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildi. Gönderilen bu yazıda Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50. maddesinde şu hükmün yer aldığı dikkat çekti:

Bağcılar olayından sonra psikiyatrist Arif Verimli uyardı! Sesimizi Duyun Bağcılar olayından sonra psikiyatrist Arif Verimli uyardı! Sesimizi Duyun

“Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir”

1 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

Yazıda, yol standartlarını dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle belirtilen hız sınırlarını, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı’nın artırmaya yetkili olduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle birlikte, 1 Temmuz’dan (yarın) itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacağı paylaşıldı.

HIZ SINIRLARI KAÇA YÜKSELTİLDİ?

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Bununla beraber yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltileceği aktarıldı. Bu hız sınırına uymayanlar ise para cezası ödeyecek.

PARA ÖDENECEK

Para cezası olarak ise 314 TL. tutarında bir rakam belirlenmiştir. Hız sınırı %30 ya da % 50 arası hız sınırı ihlalinde ise sürücüye 15 ceza puanı verilmektedir. Bu kapsama giren sürücülere 254 TL para cezası gelmektedir. Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası ise 1339 TL. olarak belirlenmiştir.