Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı. Ülkenin Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir yerden düşen füze nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.

Hükümet sözcüsü Piotr Müller, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başbakan Morawiecki, Ulusal Güvenlik Komitesi'ni acil olarak toplantıya çağırdı." ifadesini kullandı. Müller, toplantının detaylarına ilişkin bilgi paylaşmadı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de Rusya'nın bugün ülke çapında çoğunlukla enerji altyapısına yönelik 85 füze saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.

Çin'de Covid-19 salgınında yine rekor rakam! 1 günde 35 bin 183 yeni vaka Çin'de Covid-19 salgınında yine rekor rakam! 1 günde 35 bin 183 yeni vaka

"BİLİNÇLİ BİR PROVOKASYONDUR"

Rusya Savunma Bakanlığı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada Polonya medyasının ve yetkililerinin söylemlerinin bilinçli bir provokasyon olduğu belirtilirken, "Rus silahları tarafından Ukrayna-Polonya sınırı yakınlarında hiçbir nokta hedef alınmadı. Polonya medyasının ve yetkililerinin açıklamaları durumu arttırmaya yönelik bilinçli bir provokasyondur." ifadelerine yer verildi.

"GEREKLİ ADIMLAR ATILACAKTIR"

Polonya'ya düşen ve 2 kişinin ölümüne sebep olan füze sonrası Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ABD'nin Polonya ile beraber olduğu ve hadise karşısında gerekli adımların atılacağı belirtildi.

ZELENSKİY'DEN RUS 'FÜZELERİ VURDU' İDDİASI

Ukrayna Develt Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya terörünün Ukrayna sınırlarını aştığını söyleyerek Polonya ile birlikte olduklarını belirtti. Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'nın terörü sınırlarımızla sınırlı değil. Rus füzeleri Polonya'yı vurdu. Bu, kolektif güvenliğe yönelik bir Rus füze saldırısıdır. Harekete geçmeliyiz. Şimdi tüm Polonyalı kardeşlerimize şunu söylemek istiyorum: Ukrayna sizi her zaman destekleyecektir. Korku olmadığında zafer mümkündür. Onu durdurmak için her şeyi yapalım."