Pandemi sırasında ve sonrasında oluşan dünya ekonomisindeki değişimler ülkemizde de insanların yaşam şartlarını etkilemiştir. Oluşan ekonomik darboğazdan en çok etkilenen kesim, çalışanlar ve emekliler olmuştur. Sabit gelirlilerin bu yaşanılan sıkıntılı dönemi aşmaları için asgari ücret yeniden ele alınmıştır. Asgari ücrete bağlı olarak en düşük seviyedeki emekli maaşı da iyileştirilmiştir.

2023 Asgari Ücreti Ne Kadar?

Maaş katsayısının da artması ile beraber asgari ücret, çalışan ve emekli maaşları 2023’te belirlenen oranlarda arttırılacaktır. Tüm dar gelirlilerin 2023 Ocak ayındaki artışı beklediği bilinmektedir. Elbette enflasyon oranı da yapılacak artışı belirleyen faktörlerden olacaktır.

Meksika'da çete liderinin gözaltına alınmasıyla sokaklar savaş alanına döndü Meksika'da çete liderinin gözaltına alınmasıyla sokaklar savaş alanına döndü

İçinde bulunduğumuz yıla dair enflasyon oranı % 65’ti. Yılın ikinci yarısında tahmini enflasyon % 15,95 olacaktır. Bütün bu değerler hesaba katılarak yeni emekli ve çalışan maaşları ile asgari ücret belirlemesi yapılacaktır.

Yaşam şartlarını aldıkları maaşlar ile gerçekleştirmeye çalışanlar için maaş artışları çok önemli olmaktadır. Günümüz şartlarında en minimal yaşamı bile sağlamakta zorlanan halkın borçları artmakta, yaşam seviyesi de hızla düşmektedir.