Asgari ücrete gelen zamdan sonra diğer maaşlar da zamlandı. Devlet tarafından verilen evde bakım desteği ödemelerine zam geldiği belirtilerek evinde engelli, yaşlı, bakıma muhtaç kişilere bakanlara her ay ödeme yapıldığı bu ödemeler de evde bakım maaşı olarak tanındığı paylaşıldı. Evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden ya da SMS yoluyla öğrenilebildiği aktarıldı.

Evde bakım maaşı, asgari ücrete Temmuz ayı ek zammının ardından 2 bin 706 TL’den, 3 bin 340 TL’ye yükseldiği paylaşılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

“Memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Yaşlı ve engelli bakım projemizi milli programa dönüştürmektir. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ev temizliğinden kişisel bakıma kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir.”

SORGULAMA DETAYLARI

Evde Bakım maaşı ödemeleri sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra sorgulama yapılabilir. Vatandaşlar maaş sorgusunu “https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu” web adresi üzerinden yapabilecek.

Altında son dakika gelişmesi! Altını olan ve altın alacaklar dikkat! Altında patlama olacak! Altında son dakika gelişmesi! Altını olan ve altın alacaklar dikkat! Altında patlama olacak!

Vatandaşlar IBAN numarasını e-Devlet üzerinden paylaşan vatandaşlar paralarını banka hesabı üzerinden alabilecek. Genellikle başvuru yapanlara Ziraat Bankası hesabı açılıyor ve maaşlar o hesaplara yatıyor. Ancak parasını karttan almayan vatandaşlar PTT üzerinden parasını alabilir.

ARANAN ŞARTLAR

Evde bakım maaşı ödemeleri için bazı şartların da gerekli olduğu belirtildi. Bu noktada şartlar şöyle paylaşıldı:

  • Engelli olan vatandaşın sağlık raporunda “ağır engelli’’ kısmının işaretli olması gerekmektedir.
  • Eve girmekte olan her türlü gelirin toplanmalı ve kişi sayısına bölünmesinde, kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında gelir elde edilmelidir. Bu miktar 2019 senesi için 1219.35 liradır. Bu miktarın eşiti ya da üzerinde rakam çıktığında evde bakım maaşı bağlanamamaktadır.
  • Sosyal hizmetler yetkililerinin yapacağı sosyal incelemede, engelli bireyin bakıma ihtiyacının olduğu tespit edilmelidir.

ÖDEMELER İL BAZINDA YAPILIYOR

Ayrıca evde bakım maaşları her ayın 15’i ile sonu arasında ödeniyor. Bu noktada ödemelerin il bazında yapıldığı için ödemeler başladığında maaş yatan iller listesi paylaşılıyor. Ödemeler başladığında ise okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.