Cinnet geçiren şahıs ailesini yok etti Cinnet geçiren şahıs ailesini yok etti

Her gün onlarca kayıp eşyanın teslim edildiği büroda; gelinlik, takma diş, koltuk değneği gibi birbirinden farklı eşyalar sahiplerini bekliyor.

Belediye otobüslerinde kaybolan eşyalar, bulan kişi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü Kayıp Eşya Bürosuna teslim ediliyor. Büroya gelen kayıp eşyalar, tutanak karşılığında teslim alınıp dolaplara yerleştiriliyor ve sahipleri tarafından alınması bekleniyor. Cüzdan ve elektronik eşyalar ise internet üzerinden yayınlanıyor ve bu şekilde sahiplerinin bulunması sağlanıyor. 1 yıl boyunca saklanan eşyalar sahipleri tarafından teslim alınmadığı zaman ise yardım kuruluşlarına bağışlanıyor. Takma diş, koltuk değneği gibi birbirinden ilginç eşyalar büroya teslim edilirken, geçen hafta kaybolan ve sahibinin hala ulaşmadığı gelinlik ise dikkat çekti.

MUHTARLARA KADAR ULAŞILIYOR

Büro sorumlusu Turgay Oğuz, bürodaki işleyişi şu sözlerle anlattı: “Buraya sadece belediye otobüslerinde kaybolan eşyalar gelir. Otobüste kaybolan eşyaları şoför de bulabiliyor, vatandaş da şoföre teslim edebiliyor. Bazen güvenlik veya temizlik personelimiz de bulabiliyor ama neticede beş bölgeden gelen kayıp eşyaları tutanak karşılığında teslim alıyoruz. Eşyası kaybolan vatandaşlarımız büromuza gelebilir ya da telefon üzerinden bize ulaşıp eşyasını ne zaman, hangi hatta kaybettiğini ve eşyası ile ilgili özellikleri anlatarak teslim alabilir. İnternet sitemizde sadece kayıp cüzdan ve elektronik eşyaları yayınlıyoruz ve sitede adını gören vatandaşımız gelip eşyasını alıyor. Ayrıca bir vatandaşın kayıp cüzdanının içinde kimliği varsa T.C. kimlik numaralarına bakıp adresine ulaşıyoruz. Bağlı bulunduğu muhtarlığa bilgi verip kayıp eşyanın bulunduğunu söylüyoruz. Cüzdan, kimlik kayıplarında kişinin kendisinin ya da birinci dereceden yakınının bizzat gelmesi gerekiyor.”