İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağı açıklamasının ardından gözler yeniden CHPye çevrildi. Özgür Özel, Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuştu?

Saymaz görüşmeyi bugünkü köşesinde şu ifadelerle ele aldı:

İMAMOĞLU, YÖNÜNÜ İBB'YE ÇEVİRDİ. NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Beklediğim bir karardı. en çok İstanbullular memnun olmuştur. AK Parti'ye karşı kurulup başarılı olmuş en iyi ittifak örneği, İstanbul ittifakı. Bu ittifakı ancak İmamoğlu sürdürebilirdi. “İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır” demek, geleceğe dönük önemli bir iddia. Hem İstanbul'un hem Türkiye'nin geleceği için kıymetli bir karar. Ekrem başkan üç karar birden verdi. Kendisi, İstanbul ve Türkiye için doğru karar.

İmamoğlu, sizin için “CHP'nin tarihini bilen ve sicili temiz evlatları var” dedi.

Büyük memnuniyet duyuyorum. Sadece şahsım değil, CHP'de adı geçen geçmeyen pek çok genç arkadaş için önemli ve kıymetli.

Genel başkanlık noktasında sorumluluk üstlenebileceğimi size söylemiştim. Adımızın geçtiği bir süreçteyiz. Henüz adaylığımı açıklamadım. Ama en çok ismi geçenlerden biri olarak, başkanın cevabını nezaketli buluyorum.

ADAYLIĞINIZI NE ZAMAN AÇIKLAYACAKSINIZ?

Örgütümüz şu an ilçe kongreleriyle meşgul. Partinin tansiyonu orada atıyor. İlçe kongrelerinin tamamlanması ile birlikte değerlendirme yapacağım. Bu kritik süreçte partiyi kamuoyunda zor durumda bırakmadan, genel başkanımıza hak ettiği değeri göstererek, tarihin yüklediği sorumluluktan kaçmadan doğruları yapmaya çalışıyoruz. Süreç biraz daha hızlanacak.

Değişim umudu olanlar, partiye küsenler, kızgınlıklarını ifade edenler ve değişim olmazsa sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin beklentisi var, bir şeyler değişecek mi diye. Kimse umutsuzluğa kapılmasın üzerimize düşeni yapacağız.

İMAMOĞLU'NUN EMANETÇİ ADAYI MISINIZ?

İmamoğlu ile aramızda “Şu güne kadar ben durayım, bu günden sonra sen dur” gibi en ufak bir konuşma yok. Bunu reddederim. Ancak İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var. CHP'de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağımı biliyorum.

CHP'nin genel başkanlığı Atatürk'ten emanet alınan bir şeydir. İmamoğlu'nun İstanbul'u kazanması, sonra Türkiye'yi kazanacağı süreçte onunla uyum içinde olunması başka bir şey. Bu görevi bir süreliğine tutup sonra devretmek başka… Emanet Atatürk'e ait. Şu anda Kemal bey'de. Bir gün bize nasip olursa sorumluluğunu Atatürk'e karşı hissederiz.

İYİ Parti Milletvekili'nden dikkat çeken çıkış: Keşke İzmir'i AK Parti yönetse İYİ Parti Milletvekili'nden dikkat çeken çıkış: Keşke İzmir'i AK Parti yönetse

GRUP BAŞKANLIĞINA DEVAM EDECEK MİSİNİZ?

Seçimden önce herkes bir pozisyona talep açarken, bense grup başkanlığını istedim. Yarışmak istedim ama aday çıkmadı. Yıllardır emek verdiğim pozisyonu birileri istiyor diye tartışmaya açacak değilim.

CHP'nin üstünde haksız bir cam tavan var, yüzde 25'lik. Onu tuzla buz etmeye talibim. Benim meselem, Türkiye'de dört kişiden üçünün oyunu alamamaya dair. Günü geldiğinde iki kişiden birinin oyunu alacak bir adayın belirlenmesinde üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız.