Devlet vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda elektrik ve doğal gaza gelen zamlardan sonra durumu olmayan vatandaşlar faturaları nasıl ödeyeceklerini düşünmeye başladı. Gelen son habere göre devlet, elektrik faturası için dar gelirli ailelere maddi ödeme yardımına devam ediyor.

Kimliğiniz ve elektrik faturanız ile hemen PTT’ye gidin. Hane başı ödemeden yararlanabilirsiniz. Evdeki kişi sayısına göre ödemelerin değiştiği belirtildi. Ödemelerin 108 TL ile 216 TL arasında değişiyor. İşte merak edilenler..

AİLEDEKİ KİŞİ SAYISI BAZ ALINIYOR

İhtiyaç sahibi ailelere fatura yardımı yapılıyor. Devlet evdeki kişi sayısına göre ödeme yapıyor. Ödeme miktarları hanedeki kişi sayısına göre şu şekilde:

Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası ödeyen herkesi ilgilendiriyor! 4 gün sonra süresi bitecek! Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası ödeyen herkesi ilgilendiriyor! 4 gün sonra süresi bitecek!

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira).

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira).

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik tutarında 240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1.44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.

ÖDEMELER PTT ARACILIĞI İLE YAPILIYOR

Devletin sunduğu fatura desteği ödemesi için paraların PTT üzerinden yatırılacağı açıklandı. Destek miktarı yukarıdaki kişi sayısına göre değişebiliyor. Başvuru için hanedeki kişi başıan düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 1 Temmuz’dan önce bu tutar 1.417 liraydı. Fakat asgari ücretin 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu tutar da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir.