Pegasus çalışanının avukatı, Ramazan ayının kendileriyle bir alakası olmadığını ve kendi yaşam tarzlarını alakadar etmediğini söyledi.

Pegasus Havayolları çalışanlarının kişisel hesaplarından Kadir Gecesi yaptıkları paylaşım nedeniyle hedef gösterilmesinin ardından savcılık soruşturması açılırken, bir çalışan işten çıkarıldı. Çıkarılan işçinin avukatı Kerem Donat, müvekkilinin şahsi sosyal medya hesabının kilitli ve dışarıya kapalı olduğunu belirterek “Asıl burada bir suça maruz bırakılan, suç fiilinin isnat edileceği kişiler varsa onlar bu paylaşımları dışarıya sızdıranlardır” ifadesini kullandı.

SAVCILIĞA İNTİKAL ETMEDİ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre konuya ilişkin Pegasus çalışanın avukatı Kerem Donat, şirketin fotoğrafta bulunan 8 kişi içerisinden sadece fotoğrafı paylaşan müvekkili hakkında işten çıkarma işlemi yaptığını belirtti.

Donat, “Müvekkilimin de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında şimdi 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlamasından bir soruşturma başlatılmış olabilir ama bunun nasıl devam edeceği, nasıl ilerleyeceği sonucunda savcılık karar verecek. Henüz savcılığa intikal eden bir durum yok diye biliyorum” diye konuştu.

VALİLİKTEN KORUMA TALEBİNDE BULUNACAĞIZ

Avukat Donat, “Müvekkilimin ve diğer Pegasus çalışanlarının doğal koşullarda normal bir hukuk devletinde ifadesi alınır ve serbest bırakılır” dedi. Donat ardından, Pegasus çalışanı 8 kişinin sosyal medyada toplumun bir kesimi tarafından ciddi tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını açıkladı. Donat, konuyla ilgili valilikten koruma talebinde bulunacaklarını aktararak "Bu tehdit ve hakarette bulunan kişileri de tek tek saptıyoruz. Onlarla ilgili de şikâyette bulunacağız” ifadelerine yer verdi.

Korkutan açıklama! Maymun çiçeği çocuklarda daha ciddi seyrediyor Korkutan açıklama! Maymun çiçeği çocuklarda daha ciddi seyrediyor

ASIL SUÇ İŞLEYENLER PAYLAŞIMLARI SIZDIRANLAR

Müvekkilinin şahsi sosyal medya hesabının kilitli ve dışarıya kapalı olduğunu belirten Donat, “Asıl burada bir suça maruz bırakılan, suç fiilinin isnat edileceği kişiler varsa onlar bu paylaşımları dışarıya sızdıranlardır” diye konuştu.

Gibi dizisindeki, ‘Gerçeklerin bir kıymeti yok ki. Genel kanı neyse onu yaşıyoruz’ repliğini anımsatan Donat, “Şu an Türkiye’nin geldiği noktada oraya evrilmiş durumda. Dini duygular bu kadar kolay aşağılanacak bir şey değil. Bu ülkenin Anayasası'nın ilk üç maddesinin gerçekliği ortadadır. Anayasa’nın 24. maddesine göre din ve vicdan hürriyeti sadece dindarları değil, inanmayanları veya inansa bile buna göre yaşamayanları korur" dedi.

Donat, yandaş medya tarafından hedef gösterilen müvekkilinin tehdit edildiğini ve asıl mağdurun müvekkilinin olduğunu söyledi.

PEGASUS’TAN 'İSTİFA ET' TELEFONU

Pegasus yetkililerinin müvekkilini arayarak, “Ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız” dediğini aktaran Donat, “Biz de tercihimizi onların işten çıkarması yönünde kullandık. O sebeple işten çıkardılar. 8 yıllık bir kabin memuru büyük ihtimalle yakın bir tarihte kabin amiri olacaktı” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Gazete Duvar