Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ın “Asgari ücreti alkışladık, ‘Emekli gündemimizde’yi anladık, ‘Memurlarımıza gerekli fiyat artışı yapıldı’yı hala anlayamadık” sözlerine SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken’den sert tepki geldi. Akarken, “En iyi toplu sözleşmeye imza attık, en iyisini biz yaptık, memurun hakkını sonuna kadar aldık diyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın çark etti” ifadelerini kullandı.

SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken "Ek zam talebimizi ısrarla yineledik, yineliyoruz. Memur-Sen toplu sözleşme sürecinde emekçilerin hakkına adeta ihanet etti. Büyük puntolarla, renkli cümlelerle ‘zafer’ adı altında tanıtılan toplu sözleşmenin ardından bugün Memur-Sen çark ederek biz bunu anlamadık diyor. Bu açıklamayı kabul etmiyoruz. Onlar baş imzacıları oldukları sözleşmenin içinin ne kadar boş olduğunu imzalarken de biliyorlardı. Aynı zamanda kendi içlerinde çelişmeye devam ediyorlar. Sadece bir gün arayla Genel Başkan Ali Yalçın ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen açıklama yapıyor. Ali Yalçın, ‘Memurlara gerekli zam yapıldı açıklamasını anlamadık’ derken, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, ‘Kazanım ve oranlarıyla en kapsamlı toplu sözleşmeye imza attık’ diyor. Kamudaki yozlaşmanın liyakatsizlik sebebiyle olduğunu defalarca söyledik. Bu çelişkiler, liyakatsizliği gözler önüne seriyor" dedi.

TÜİK ENFLASYONU İLE DEĞİL GERÇEK ENFLASYON ORANINDA EK ZAM

Akarken SAHİM-SEN’İN taleplerini şöyle sıraladı, “Memur maaşlarına aylık olarak gerçek enflasyon oranında fark uygulanmalıdır. Maaş katsayıları 2022 yılında yüzde 40+35 zamlanmalı, esas vergi oranı yüzde 15’e sabitlenmeli ya da yüzde 15’in üzerindeki vergi artış miktarları devlet tarafından sübvanse edilmelidir. Sağlık çalışanlarımıza tek kalem maaş ödemesi yapılmalıdır. Sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminat oranlarında yüzde 150 artış yapılmalı ve eğitim-öğretime göre ek göstergeler düzenlenmelidir. Kamu personellerine başta yardımcı hizmetler sınıfı olmak üzere iyileştirme yapılmalı, 669 sayılı KHK ile devredilen personelin hak kayıpları giderilmelidir” ifadelerini kullandı.