Covid kısıtlamalarını kaldıran Güney Kore'nin ilk Cadılar Bayramı kutlaması facia ile bitti.

Çoğunluğu gençlerden oluşan topluluk cadılar bayramını kutlamak için bir araya geldi ve meydana izdihamda son belirlemelere göre 151 kişi hayatını kaybetti, yüzlere yaralı var.

seul1

Güney Kore'nin ilk Cadılar Bayramı kutlamasının tadını çıkarmak için popüler gece hayatı mahallesi olan Itaewon'a akın eden kalabalık saatler ilerledikçe bir kaosun içine sürüklendi.

İzdihamdan kurtulan 23 yaşındaki Suah Cho, bir ara sokakta yürürken, "aniden bazı insanlar birbirini itmeye başlayınca insanlar çığlık atmaya başladı" . 15 dakika boyunca devam eden çığlıklar, “Sadece panikti” dedi.

"Bazı insanlar ileri gidiyordu ve bazıları geri gidiyordu ve sonra sadece birbirlerini itiyorlardı" diye ekledi. Felaketin ortaya çıkışını izlediği sokak boyunca bir binaya kaçmayı başaran Cho,bazı kişilerin kendisine “insanların hayatta kalmak için binaya tırmandığını” söyledi.

Twitter’a renkli onay rozeti geliyor! Mavi, Gri, Altın Twitter’a renkli onay rozeti geliyor! Mavi, Gri, Altın

seul-2

Cumartesi günü yaşanan kaos, Pazar günü ülke genelinde şok ve kedere dönüştü. Birçok kurbanın ailesi, yetkililerin cesetleri teşhis etmek için yarışırken ölü ve kayıp isimlerini derlediği Itaewon'daki yakındaki bir merkezde toplandı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor...