Seyahat vizesi almak için genellikle ülkenin resmi vize başvuru merkezlerinden veya elçiliklerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru süreci ve gerekli belgeler ülkelere göre değişebilir, bu nedenle hangi belgelerin gerektiğini öğrenmek için ilgili ülkenin resmi web sitesini ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Genellikle seyahat tarihinizden birkaç ay öncesinden başvurmanız önerilir, çünkü vize işlemleri bazen uzun sürebilir. Başvuru formu doldurmanız ve gerekli belgeleri hazırlamanız gerekebilir. Başvurunuz incelendikten sonra, vize başvurusu sonucu genellikle birkaç gün veya birkaç hafta içinde size bildirilir.

Başvuru süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili ülkenin resmi vize başvuru merkezlerinin veya elçiliklerinin web sitelerini ziyaret etmeniz ve gerekli belgeleri hazırlamanız önerilir.

Ankara Gölbaşı'nda 2 tır çarpıştı! 2 ölü Ankara Gölbaşı'nda 2 tır çarpıştı! 2 ölü

vize almak 1

Vize için gerekli belgeler nelerdir?

Vize için gerekli evraklar konsolosluklara göre değişiklik gösterir ancak; her konsolosluğun mutlaka istediği belgeler;

  • Pasaport
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü
  • Biyometrik fotoğraf
  • Mesleki durum belgesi
  • İkametgâh
  • Evli olanlar için aile cüzdanı

E-Vize / Online vize başvurusu nedir?

E-vize, kapıda vize işlemine bir alternatif olarak sunulmaktadır. Konsolosluğa ve aracı kurumlara gitmeden başvuru yapmak isteyenler, konsoloslukların online başvuru platformlarını kullanarak kolayca vize talebinde bulunabilir. Ancak her ülkenin e-vize uygulaması bulunmamaktadır. Online başvuru talebi kabul eden ülkeler; ABD, Hindistan, Gürcistan, Ermenistan, Singapur, Sri Lanka, Malezya, Kuveyt, Moldova, Türkiye, Katar, Yeni Zelanda ve Bahreyn gibi ülkeler e-vize uygulamasına geçen ülkelerden sadece birkaçıdır.