Gelen bir son dakika haberine göre SGK’dan EYT açıklaması geldi. EYT başvuru yapacaklara önemli bir duyuru yayımlayan SGK, düzenlemenin yasalaşmadan maaş bağlanamayacağını duyurdu. İşte EYT’lileri ilgilendiren kararın devamı...

Milyonlarca vatandaş bu sabah erken saatlerde SGK’nın yolunu tuttu. SGK’dan son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam yapmış olduğu açıklamasında EYT’de yaş şartının kaldırıldığını açıkladı. Bunun üzerine vatandaşlar maaş bağlatmak için SGK’nın yolunu tuttu.

Konuya ilişkin SGK’dan son dakika açıklaması geldi.

SGK’DAN SON DAKİKA EYT AÇIKLAMASI

SGK yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullanarak EYT’lilere duyurdu:

28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir.

Son Dakika! Akdeniz'de 5.7 büyüklüğünden deprem Son Dakika! Akdeniz'de 5.7 büyüklüğünden deprem

Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmede yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca aylık bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir.

İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.