Tarım ve Orman Bakanlığından çiftçilere 151 milyon lira hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığından çiftçilere 151 milyon lira hibe desteği

SGK müfettişleri, 2024 yılında sahte sigorta yaptırarak emekli olan yaklaşık 50.000 kişiyi belirledi. Bu kişiler, bayramdan sonra maaşlarını alamayacak ve yasal işlemlerle karşı karşıya kalacak. SGK yetkilileri, emeklilik maaşlarının haksız yere alınmasını önlemek amacıyla geniş çaplı bir inceleme başlattı.

EYT düzenlemesi sonrasında Türkiye'deki emekli sayısı 16 milyon seviyelerine ulaştı. Artan maaş yükü nedeniyle SGK, sahte sigorta ile emekli olanları daha yakından izlemeye aldı. Sahte sigorta yöntemine başvuranların emekli maaşları kesilirken, ödenmiş olan maaşların da faiziyle geri ödenmesi isteniyor.

SGK, 2024 yılında sahte sigorta ve usulsüz yöntemlerle emekli olan 50.000 kişiyi tespit etti. Kurban Bayramı sonrasında bu kişilerin maaşları yatırılmayacak ve gerekli yasal işlemler başlatılacak. SGK, bu kişilerin maaşlarını faiziyle geri isteyecek.

Sahte sigorta yaptıranlar, sadece maaşlarını kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda ödedikleri primleri ve aldıkları maaşları da faiziyle geri ödemek zorunda kalıyor.

Editör: Medya Tilkisi