Bildiğiniz gibi son dönemlerde Çin merkezli bazı akıllı telefon üreticileri gaza bastı. Bunların başında ise Oppo ve OnePlus geliyordu. Son yıllarda kullanıcı sayısını bir hayli arttıran her iki firma da bugün gelen bir haberle sarsıldı. Buna göre her iki şirket de Almanya’da yasaklandı. Aslında Oppo’nun Almanya’da yasaklı hale gelmesindeki ana sebep bundan birkaç sene öncesine dayanıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kubrakov ile görüştü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kubrakov ile görüştü.

Geçtiğimiz yıllarda Nokia, Oppo ile yaşadıkları patent anlaşmazlıklarını gerekçe göstererek Oppo markasına 4 farklı ülkede 4G ve 5G patentleri için farklı davalar açmıştı. Bu davalara 9 farklı ülkede açtığı davalarla yanıt veren Oppo cephesi, bugün aldığı bir haberle adeta yıkıldı.

Nokia’nın Almanya’da Oppo’ya karşı açmış olduğu 9 dava bugün itibariyle sonuçlandı. Nokia ve Oppo arasındaki bu anlaşmazlıkları sonunda karara bağlayan Almanya Bölge Mahkemesi, Nokia’yı haklı buldu. Netice itibariyle Çinli şirket patent ihlalleri yaptığı gerekçesi ile yasaklandı ve böylece akıllı telefon pazarında ciddi bir yara aldı. Her ne kadar Oppo bahsi geçen yasaklama kararına itiraz etse de itiraz kabul görmedi ve reddedildi.

Oppo’nun Almanya’da yasaklanmasına sebep olan Nokia ise 5G teknolojisine yönelik ciddi yatırımlar yapmıştı. Çin menşeli rakibinin 129 milyar Euro’luk yatırımını tehlikeye attığını iddia eden Nokia, böylece istediğini almış ve büyük bir zafer elde etmiş oldu.