İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dün bir televizyon programında gazeteci Merdan Yanardağ’ın terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

Merdan Yanardağ, “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla öğle saatlerinde gözaltına alındı.

Yanardağ, gözaltına alınmadan önce gerçekleştirdiği canlı yayında konuya ilişkin şunları söyledi:

Kulüp dizisi karakterlerinin gerçek fotoğrafları yayımlandı Kulüp dizisi karakterlerinin gerçek fotoğrafları yayımlandı

CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPTI

TELE1'e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

“BÖYLE BİR KASTIM DA NİYETİM DE YOK”

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu'nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP'ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce 4 soru 4 yanıt programında benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu'nun çıkışıydı.

“BEN YURTSEVER VE SOSYALİST BİR GAZETECİYİM”

Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum Esas olarak neyi söyledim; bir AKP'nin yeni bir çözüm süreci başlatmak istediğini, Apo'ya bir af hazırlığı içinde olduğunu fakat Öcalan tecritte olduğu için bizim yürüyen pazarlığı bilmediğimizi, demokratik ülkelerde infaz yasalarında bu tip katı tecritlerin uygulanmadığını belirten bir değerlendirme yaptım.