İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin TRT Haber'e açıklama yaptı. 

Depremden etkilenen illerin Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa olduğunu açıklayan Soylu, şunları söyledi:

"Birçok yerden ihbar geliyor. Arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi. İlk işimiz arama kurtarmayı yapmak. Ekipler teyakkuz halinde, 4. seviye alarm verildi. Uluslararası yardım da içermektedir.

Bazı yerlerde ciddi trafik sıkışıklıkları söz konusu. Ambulans arama kurtarma ekiplerine yol açabilmemiz için vatandaşların bulunduğu yerlerde araçları hareket ettirmemeleri önem taşımaktadır."

73 ilde 1264 silah kaçakçısına 'Mercek' operasyonu! 73 ilde 1264 silah kaçakçısına 'Mercek' operasyonu!

"En büyüğü 6,6 olan 22 artçı sarsıntı oldu"

Cep telefonları konusunda da bir uyarı yapan Soylu, şunları anlattı:

"Cep telefonları konusunda mümkün olduğunca bütün Türkiye’de cep telefonlarını deprem bölgelerinin dışında kullanmamalarıdır. Sosyal medyada dezenformasyon, yanlış bilgi bu noktada yapılabilecek en büyük ihanettir.

Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. İletişim Başkanlığı buradan gün boyunca vatandaşlarımızı bilgilendirecek. Yanıltıcı mesajlar vermekten ziyade ilk işimiz arama kurtarmadır. En büyüğü 6,6 olan 22 artçı sarsıntı oldu."