Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından Ukrayna ve Rusya, tahıl ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınmasına olanak sağlayan anlaşmaya imza attı. Savaşta bir ilki yaşatan ve tüm dünyanın canlı yayında izlediği anlaşma dış basında da en çok konuşulan ve manşetlerin en üst sıralarında yer alan haber oldu. Tüm dünya Türkiye'nin üstlendiği kritik rolün altını çizerken bu çabaların müzakere yolunu da açabileceğinin altını çizdi.

Ukrayna tahıllarının güvenli bir şekilde dünyaya taşınmasının önünü açan ve İstanbul'da imzalanan anlaşma dünya basınının en önemli gündem maddelerinden biri oldu. Gazeteler anlaşmaya geniş yer ayırırken Türkiye'nin rolüne dikkat çektiler.

Milyonlarca kişi emekli olacak! EYT’de yol haritası gözüktü Milyonlarca kişi emekli olacak! EYT’de yol haritası gözüktü

Wall Street Journal gazetesi anlaşmanın Türkiye ve BM'nin aylarca süren diplomasisinin bir ürünü olduğunu yazdı, İngiliz Guardian Gazetesi ise İstanbul'da atılan imzaların küresel gıda krizini önleyebileceğini belirtti.

En dikkat çekici başlıklardan biri ise İngiliz Daily Mail gazetesinden geldi. Anlaşmayı savaşta bir dönüm noktası olarak adlandıran gazete başlığında 'Savaş müzakere masasında bitecek' satırlarına yer verdi.